- MERCH eCanis
podpořte naší činnostJedna z cest, jak můžete naši práci podpořit a něco hezkého si u toho pořídit, je zakoupení našeho MERCHE. Moc děkujeme za vaše objednávky.
- Vybavení
pro psyZajímavá nabídka běžných i profesionálních kynologických potřeb od českých výrobců.
- Tiskoviny
kalendáře, knihy, ...Polygrafické materiály s kynologickou tématikou. Vzdělání není nikdy dost.
- Krmení
maso, pamlsky, ...Kvalitní krmiva, pamlsky či jiné doplňky od předních českých výrobců, které pečlivě vybíráme.
Partnerský eshop:Bull sporty s Lucy – úvod
Psí sporty se v kynologickém světě množí a rostou jako houby po dešti. Některé jsou oblíbené již celá desetiletí, jiné jsou v podstatě ještě v plenkách. Vznikají z různých důvodů. Jedno však mají všechny společné – dávají nám možnost trávit se svým psem spoustu času, užít si společnou zábavu a zaměstnat tělo i mysl jak našich čtyřnohých parťáků, tak i nás samotných.
Některé sporty dokonce nahrazují původní účel, ke kterému mnohá plemena vznikla. To je i případ čím dál tím oblíbenějších bull sportů. Ty mají dnes už mnoho příznivců i mimo majitele a chovatele amerických pitbullteriérů (a teriérů typu bull obecně). A protože obliba jednotlivých disciplín i celkově závodů v bull sportech stále roste a dobře dostupných informací na toto téma je pro širokou veřejnost stále spíše málo, dovolila nám Lucie Šebková nahlédnout do připravované knihy, a v novém seriálu vám představí jednotlivé disciplíny a podělí se o své vlastní zkušenosti s tréninkem.
Jak jsem „objevila” bull sporty
Tady se snad chce někdo oběsit? Koukám na lano přehozené vysoko přes větev stromu. Kousek opodál stojí auto s lanem uvázaným za tažné oko… Že by se někomu rozbilo auto, a on to neustál? Procházím dál areálem a objevuji na cestě osamocenou tříkolku bez pedálů a řetězu. Na druhé straně zeleného plácku je další lano, které leží na zemi mezi dvěma řetězy. Každý řetěz je připnutý za karabinu ke kolíku, který je zatlučen do země. Zajímavé…Později nacházím i dětské hřiště v podobě několika překážek. Tak ne dětské hřiště, prý je to dráha pro opice (smích).
Tak to bylo před pětadvaceti lety, kdy jsem poprvé přijela na Pit Bull Show Křivonoska, v květnu 1999, a změnil se mi svět. (No, v zásadě se mi změnil ve chvíli, kdy se k mojí rodině připojil americký pitbulteriér, ale to s tím souvisí, pochopíte později.) Poprvé jsem viděla disciplíny High jump – skok vysoký, Hang time – držení peška na čas, Triatlon – plavání, běh a kolo, Weight pull – tahání zátěže s tříkolkou a autem, Monkey track – opičí dráhu, kdysi tak oblíbenou dětmi, a Tug of war – přetahování psů o lano. Již v té době bylo spousta soutěžících psů, kdy jednoznačně převažovali američtí pitbulteriéři a jejich kříženci.
První navštívené závody byly pro mě velkou neznámou. S pořízením amerického pitbullteriéra se mně a celé mé rodině změnil svět, a zcela jsme tomuto plemeni propadli!
Co tedy vlastně jsou ty bull sporty?
Dalo by se říci, že se jedná o soubor sportovních disciplín vytvořených pro prověření síly, mrštnosti, dynamiky, rychlosti, vytrvalosti, zákusu a také bojovného ducha vašeho psa. Některé z disciplín byly v takové či obdobné podobě praktikovány již ve velmi dávné minulosti. Ať se jednalo o trénink psů pro zápas, tahání vozíků v dolech, mletí obilí či pohánění dalších strojů, lov a další. Vzhledem k tomu, že psi již k těmto účelům neslouží, ale byli k nim mnoho a mnoho generací šlechtěni, zůstala v nich obrovská potřeba a touha po práci. Bull sporty se staly adekvátní náhražkou vybití energie a udržení zdravé fyzické i psychické kondice.
Disciplín přibývalo, modernizovaly se a bull sporty se těšily a těší stále větší oblibě i mezi dalšími plemeny, a to nejen typu bull.
Bull sporty už dávno nejsou doménou pouze úzké skupiny plemen. Soutěžit může každý pes, který má odpovídající trénink a srdce bojovníka!
Historie u nás
Po využití pracovního a sportovního potenciálu tohoto kontroverzního plemene byl obrovský hlad, a v devadesátých letech existovali pouze tři organizátoři show tohoto typu: Rostislav Palička (v počátcích součástí Klubu příznivců bojových plemen, později soukromě), Klub Amerických Pit Bull teriérů, toho času v čele s paní Hodovou, a Genetic – Moravia Bulldog and Terrier Club Radka Kryštofa. Z počátku se jednalo o prezentaci APBT (zkratka pro Amerického pitbulteriéra) veřejnosti převážně ve výstavních kruzích a v podobě různých přednášek. První oficiální soutěžní disciplínou bull sportu v ČR byl Hang time v roce 1996 na show v Přerově, pořádané Rostislavem Paličkou, který v následujícím roce, tedy 1997, postavil společně se svým kamarádem první Weight pullingovou dráhu na kolejnici (typy drah a soutěží ve WP se budeme věnovat později) a uspořádal na ní první oficiální soutěž v tahání v ČR pro APBT.
(Nejde nepodotknout, že se, pravděpodobně, jednalo o první WP dráhu na kolejnici v ČR vůbec, s ohledem na skutečnost, že WP, jako doplňkový sport pro musherské psy, měl počátky v ČR zhruba ve stejném období, ale používal se vozík na gumových kolech, tedy na zemi bez kolejnice.) Show proběhla na bývalém koupališti Hulváky v Ostravě a jako rozhodčí pro výstavu i tuto královskou disciplínu, jak se jí dodnes říká, byla dlouholetá chovatelka APBT z Floridy, Marion Strong. Právě ona byla zdrojem informací a inspirací pro Rostislava Paličku. Při své návštěvě u nás dovezla z Floridy nejen svého psa trénovaného pro tento sport, ale i WP postroj, což je speciálně vyrobený postroj pro psa na tahání břemene, který byl, pravděpodobně, taktéž prvním postrojem tohoto typu u nás. (Na WP musherských psů se dříve používaly postroje stejné jako pro spřežení.) Musím se pochlubit, že jsem hrdým majitelem tohoto postroje, který jsem nedávno od Rostislava Paličky dostala darem.
Ostatní kluby se v pořádání WP na dráze přidaly velice brzy poté, a proto bylo možné tato sportovní klání i v mnoha dalších disciplínách v neobvyklém kynologickém odvětví vídat častěji. Vzhledem ke kontroverznosti nejen plemene, které vyčnívalo svými výkony, ale těchto disciplín samotných, došlo k „certifikaci nezávadnosti (bezpečnosti) provozování“ veterináři na základě požadavku paní Hodové (prezidentka klubu APBT). Podrobnosti o tom, kterých veterinářů, ve kterém roce a jakých disciplín se toto „osvědčení“ týkalo, jsou pro mě neznámé, ale myslím, že je to zajímavá informace, která pravděpodobně povede k podobnému „úkonu“ v současnosti.
V jakých disciplínách můžete obvykle soutěžit?
High jump (HJ) – skok vysoký na peška
Hang time (HT) – visení na peškovi na čas
Wall climb (WC) – šplh po stěně na peška
Weight pull (WP) – tah břemene
Weight pull sprint (WPS) – tah břemene na čas
Drug pull (DP) – tah závaží na čas
Treadmill (TM) – běh na trenažéru
Tug of war (TOW) – přetahování o lano
A – frame (Áčko) – přeskoky přes překážku ve tvaru A
Thrust load up (TLU) – tah břemene vzhůru
Classic jump (CJ) – skok přes překážku do výšky
Long jump (LJ) – skok daleký
Monkey track (MT) – překážková dráha na čas
Triatlon, duatlon – běh, kolo, plavání…
Trackmill – běh na trati
Run a round (RAR) – běh okolo
A mnoho dalších disciplín, které vymýšlí sami organizátoři, ale nejsou příliš známé, ustálené nebo časté.
O konkrétních disciplínách si řekneme více v následujících dílech…
Soubor článků se skládá z úryvků připravované knihy – vztahují se na ně autorská práva, tudíž není bez souhlasu autorky dovoleno je jakkoli kopírovat nebo dál šířit.
Ten, kdo bull sportům již propadl, ví, o čem mluvím, když říkám, že bull sporty nejsou hobby, ale způsob života.
Lucy
Foto: Lucy, Martin Říha
Doporučujeme z našeho e-shopuMERCH eCanisNovinkaKrásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.
ZB000796od 6 650 KčMERCH eCanisNovinkaPlastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.
SklademZB00050559 KčNovinkaKřupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.
ZB000462od 22 KčNovinkaVhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv.
ZB000458od 21 KčNovinkaDietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.
ZB000453od 26 KčNovinkaObojek SOFTYVyberte barvuOdolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.
ZB000096od 0 KčKvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.
ZB000299od 539 KčKam dál ...Psí triky a jak na ně – 2. díl
Zkoušeli jste podle návodu z úvodního dílu naučit svého pejska první dva triky a už jste se ...
Výcvik psůPsí triky a jak na ně – 7. díl
Také se již od minulého dílu těšíte, co nového vám přinese ten další, co všechno se ...
Výcvik psů
Podobné článkyČlánek zařazený v seriálu: Bull sporty s Lucy (2 články)
Celkem 361 článků z rubriky: Výcvik psůpředchozí článek
Psí triky a jak na ně – 11. díldalší článek
Psí triky a jak na ně – 12. díl
▲ - Vybavení