- MERCH eCanis
podpořte naší činnostJedna z cest, jak můžete naši práci podpořit a něco hezkého si u toho pořídit, je zakoupení našeho MERCHE. Moc děkujeme za vaše objednávky.
- Vybavení
pro psyZajímavá nabídka běžných i profesionálních kynologických potřeb od českých výrobců.
- Tiskoviny
kalendáře, knihy, ...Polygrafické materiály s kynologickou tématikou. Vzdělání není nikdy dost.
- Krmení
maso, pamlsky, ...Kvalitní krmiva, pamlsky či jiné doplňky od předních českých výrobců, které pečlivě vybíráme.
Partnerský eshop:- Úvod »
- Magazín »
- Články »Zdraví»První pomoc u psů»Epilepsie u psů
Epilepsie u psů
Znáte „strašáka“ jménem epilepsie? Asi ano. Ale věděli jste, že jí mohou trpět i zvířata? Co dělat a jak se zachovat, když pes dostane epileptický záchvat? A tušíte, jak se vlastně u našich chlupatých kamarádů diagnostikuje? Holky z projektu Prvnípomocpsa.cz pro nás tedy právě na toto téma napsaly skvělý článek...
Epilepsie neboli idiopatická epilepsie (epilepsie neznámého původu) je funkční poruchou mozkových buněk. Epilepsií lidé často mylně označují všechny křečové záchvaty u psa, i tzv. primární a sekundární epilepsii. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Pro pochopení si musíme ještě říci, co se děje při takovém záchvatu. Když pes prodělává záchvat, jeho mozkové buňky vykazují mimořádnou elektrickou aktivitu. A podle toho, čím je tato aktivita vyvolána, rozlišujeme druhy epilepsie.
U PRIMÁRNÍ EPILEPSIE jsou mozkové buňky postiženy onemocněním, nejčastěji infekcí nebo nádorem. Mozková tkáň je poškozena. Diagnostika se provádí pomocí EEG nebo zobrazovacími metodami MRI či CT vyšetřením.
SEKUNDÁRNÍ EPILEPSIE je vyvolaná nedostatečnou funkcí vnitřních orgánů nebo otravou toxikou látkou. Dochází k hromadění škodlivých látek v organismu a pes může upadnout do křečového stavu. Často k tomu dochází u psů s onemocněním štítné žlázy, nadledvinek, ledvin a jater. Diagnostika probíhá nejčastěstěji laboratorními rozbory krve, kde se ukáže poškození daného orgánu. Při poškození velkých orgánů, se může onemocnění projevit i na RTG, příp. na SONO vyšetření.
IDIOPATICKÁ EPILEPSIE je epilepsie, u které k záchvatům dochází bez zjištěné příčiny. Diagnostika probíhá vylučovací metodou primární a sekundární epilepsie. Až po vyloučení těchto dvou epilepsií, by se měla nasadit antiepileptika. Podpůrnou terapií často bývá homeopatie a aromaterapie. Majitelé se následně bohužel musí smířit s tím, že léčba je v tomto případě doživotní. Medikace u zvířat je při tomto onemocnění oproti humánní medicíně velmi omezená. Je velmi důležité léky dávat pravidelně a udržovat tak v krvi nemocného zvířete určitou hladinu účinné látky. Jen malé procento psů dokáže s medikací dožít bez záchvatu. I při pravidelném podávání léčiv se záchvaty mohou objevit. Nejsou ale v takové pravidelnosti a četnosti. Často se stává, že veterinární lékař v průběhu léčby medikaci upravuje a to právě z důvodu, že je velmi těžké u psů stanovit dávku nebo kombinaci léků tak, aby mu to vyhovovala. Velký pozor si dávejte u psů, u kterých je idiopatická epilepsie zdiagnostikovaná a pes vám v průběhu léčby onemocní s trávicím traktem, např. má akutní průjem či zvrací. Vstřebání léků může být omezeno na minimum, a tak je potřeba tuto situaci řešit s veterinárním lékařem. Velmi opatrní buďte také při operačních zákrocích – je potřeba vždy ošetřujícího veterinárního lékaře upozornit na to, že je pes léčený s idiopatickou epilepsií.
∼ Nikdy psovi během záchvatu nevytahujte jazyk, hrozí vám vážné nebezpečí pokousání! Psa pouze kontrolujeme a měříme čas, jak dlouho záchvat trvá! ∼
Před záchvatem bývá pes neklidný!
Může poštěkávat, snaží se schovat, zalézá do rohů místnosti nebo pod postel. Straní se ostatním lidem. Když už k záchvatu dojde, psa se nesnažte nijak fixovat, omezovat nebo probouzet. Vždy myslete na své bezpečí a pak na bezpečí vašeho psa. Psa v záchvatu, kterému hrozí nebezpečí (pád z postele, ze schodů, přejetí autem apod.), můžete přemístit na bezpečné místo (na podlahu, trávník, atd.). Je-li to ve vašich silách, zajistěte klidovější prostředí (vypněte rádio, TV, ztište svůj hlas), odstraňte přímé světlo (zatáhněte závěsy). Dostane-li pes záchvat v místnosti, odstraňte kolem něho předměty, o které by se mohl zranit (konferenční stolek, knihy, židle apod.). Nikdy psovi nevytahujte jazyk, hrozí vám vážné nebezpečí pokousání! Během záchvatu psa pouze kontrolujeme a měříme čas, jak dlouho záchvat trvá. Je-li záchvat delší jak pět minut, hrozí hypertermie – přehřátí organismu. Tento stav je velmi závažný a život ohrožující a žádá si ošetření veterinárního lékaře. Psi léčeni s idiopatickou epilepsí mají často od svého veterinárního lékaře předepsanou rektální tubu diazepamu, kterou lze v tomto případě použít. Po záchvatu je pes často zmatený, unavený a žíznivý. Vodu psovi podávejte dávkovaně, protože nevíte, jestli během chvíle nedojde k dalšímu záchvatu.
Když se chce, všechno jde!
Při dobrém nastavení dávky léčiv a pravidelných kontrolách, příp. odstranění zevních vlivů, které záchvaty vyvolávaly, nejsou psi ve svém aktivním životě nijak omezeni. Spousta psích sportovců je léčena na idiopatickou epilepsii, a tak není potřeba z aktivního psa udělat nemocného psa ležícího jen na gauči.
Foto: archiv prvnipomocpsa.czDoporučujeme z našeho e-shopuMERCH eCanisNovinkaKrásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.
ZB000796od 6 650 KčMERCH eCanisNovinkaPlastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.
SklademZB00050559 KčNovinkaKřupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.
ZB000462od 22 KčNovinkaVhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv.
ZB000458od 21 KčNovinkaDietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.
ZB000453od 26 KčNovinkaObojek SOFTYVyberte barvuOdolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.
ZB000096od 0 KčKvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.
ZB000299od 539 KčKam dál ...Domácí psí fitness - Balanční pomůcky pro psy
A je to tady! Trénovali jste poctivě na stabilním povrchu? Jestli ano a váš pes zvládá s ...
Domácí psí fitnessTestujeme za vás... Seminář první pomoci pro psy
Po dlouhé sérii testovacích článků jsme měli maličkou pauzu, a protože se blíží konec ...
Testujeme za vás
Použitá slova ze slovníku pojmů:Lafora epilepsiePodobné článkyCelkem 24 článků na téma: Bc. Kateřina Šponarovápředchozí článek
První seznámení psa s balónem a první základní cviky...další článek
Domácí psí fitness – základní cviky na balónech
▲ - Vybavení