- MERCH eCanis
podpořte naší činnostJedna z cest, jak můžete naši práci podpořit a něco hezkého si u toho pořídit, je zakoupení našeho MERCHE. Moc děkujeme za vaše objednávky.
- Vybavení
pro psyZajímavá nabídka běžných i profesionálních kynologických potřeb od českých výrobců.
- Tiskoviny
kalendáře, knihy, ...Polygrafické materiály s kynologickou tématikou. Vzdělání není nikdy dost.
- Krmení
maso, pamlsky, ...Kvalitní krmiva, pamlsky či jiné doplňky od předních českých výrobců, které pečlivě vybíráme.
Partnerský eshop:- Úvod »
- Magazín »
- Články »Moderní techniky a metody »Hersenwerk»Hersenwerk je balzámem pro duši! – 19. díl
Hersenwerk je balzámem pro duši! – 19. díl
„Musí pes u hlavolamu klidně stát, aby se uvolnil?“ To je další otázka, na kterou se Lenky Ležalové často ptáte. Pojďme si na toto téma v dnešním dílu seriálu více posvítit. A představíme si rovnou i hlavolam, kde můžete využít pohyb. Takže ne, pes nemusí nutně u hlavolamu stát.
Nejspíš jste si všimli, že psi obecně u hlavolamu často stojí. Mají ale možnost hlavolam obcházet, mohou se volně pohybovat, mohou do hlavolamu stoupat, mohou si k hlavolamu lehnout. Někdy si pes najde pohodlný způsob řešení sám, někdy potřebuje od nás trochu podpory a „navedení“ typem hlavolamu, způsobem nabídnutí, uzpůsobením hrací plochy apod. Jste to právě vy, kteří můžete hraní velmi ovlivnit. Učíte se pozorovat, vybírat materiál, přizpůsobovat. Mám ráda, když se i k hlavolamům přistupuje vědomě. Za určitých okolností je dokonce nezbytný management z vaší strany. Možná máte ale zamotanou hlavu a nejste si jistí, jak se v tom vyznat. Od toho je tu náš seriál. Tentokrát vám přinesu další dávku vhledů a inspirace.
Povaha hlavolamů
Když se zamyslíte nad pár hlavolamy, a jakým způsobem se dají nabízet (pomohou předchozí články), můžete si uvědomit důležitý fakt. Některé z nich vyloženě podněcují k aktivnějšímu řešení a pohybu. Zatímco jiné zcela naopak přirozeně vedou ke klidnějšímu řešení, kdy je tělo psa víc pasivní.
Aktivní/pohybové hlavolamy
Podněcují přirozenou potřebu pohybu a prozkoumávání. Jako příklad uvedu rolování. Nebo kartonové míčky, které představím dnes. Patří sem určitě i hra s trubkou, může to být mufinkovník, kruhové hlavolamy nebo víc stanovišť s hlavolamy v rámci jednoho hraní.
Největší prospěch mají psi, které potkáváme ve vysoké energii. Aktivní plemena (teriéři, border kolie, retrívři). Může jít také o přemíru excitace (hodně příjemné nebo naopak z náročné situace). Profitovat by z aktivních hlavolamů mohli také puberťáci (jsou k nezastavení a chvíli nepostojí). Pokud připravím jednodušší hlavolamy, ale víc stanovišť, může to být vhodné uskupení pro seniory (nevydrží už tolik stát, současně je chceme udržovat fit). Ráda využívám tento typ hlavolamů u psů, kteří se běžně se situacemi vyrovnávají spíš pasivitou, ustrnutím.
Průběžným hraním, pozorováním, přizpůsobováním určitě brzy zjistíte, co v jaké situaci preferuje zrovna ten váš pes!
Klidové hlavolamy
Obecně vybízejí ke klidu. Obvykle jsou typu „ham a vím“. Příkladem může být čuchací dečka, žinylkový mop, hlavolamy nabízené z ruky.
Pokud má pes specifické pohybové potíže nebo nařízený klidový režim, je nezbytné upravit managment hraní. Musíte vše vybrat a nastavit tak, aby hraní bylo bezpečné. Je třeba zamezit pohybu, přetížení určitých partií těla, zajistit pozici vleže. Hodí se nabízet hlavolam z ruky, umístit psa do kenelky.
Samozřejmě, je potřeba hledat rovnováhu. Mít v hlavě, že některé hlavolamy vybízí víc k pohybu, jiné víc ke klidu. Hlavně nezapomeňte s laskavostí pozorovat, přizpůsobovat. Průběžným hraním, pozorováním, přizpůsobováním určitě brzy zjistíte, co v jaké situaci preferuje zrovna ten váš pes. Ono obvykle u hlavolamů nefunguje, že je „jednou oblíbený a bude to tak navždy a napořád“.
POJĎTE SI HRÁT – KARTONOVÉ MÍČKY
(Inspirace od Elišky Šuhaj)
Pro dnešní téma jsem vybrala hlavolam, který můžete využít jak volně na zemi, tak v nějaké nádobě. V obou případech velmi pravděpodobně uvidíte pohyb psa. Nejspíš se také budou lišit styly řešení. Míčky milují psi, kteří mají rádi vytahování. Mnoho psů bude míčky posouvat a kutálet. Zde je důležité, aby škvíry byly dostatečně velké a pamlsky snadno vypadly. To samé budete potřebovat, pokud máte pejska jako já: rád bere předmět do tlamy a pustí ho zase na zem, aby pamlsky vypadly. U pokročilejší varianty zřejmě zaznamenáte přidržení míčku packou. To je v naprostém pořádku, pokud se nejedná o zběsilé hrabání nebo škubání proužků. Frustraci je věnovaný jeden z předchozích článků.
Co budete potřebovat?
- roličky od toaletního papíru, nůžky
- volitelně: nádoba ne vyšší než loket psa (lavorek, miska, květináč, víko od kartonové krabice)
vhodné odměny (nedrolivé, nelepivé, různé velikosti)
Postup:
- Nastříhejte roličky od toaletního papíru na různě široké proužky. Ty nejdřív rozložte volně před psa. Když bude mít zájem, nechte ho proužky očichat. Seznámí se tak s materiálem. Někteří psi budou očichávat dlouho, jiné to nebude příliš zajímat. Nechte vždy rozhodnout psa, jak dlouho se potřebuje u tohoto kroku zdržet.
- Spojte nejprve 2 proužky, přidejte drobnější pamlsky a nechte psa hrát. Pamlsky uvnitř proužků nezůstanou, velmi snadno vypadnou. Ale pes si zvyká na to, že v hlavolamu se prvky hýbou, že je může kutálet, odstrkovat apod.
- Poté spojte 3 – 4 slabší proužky do tvaru míčku. Drobné pamlsky snáze propadnou ven. Představit lze klidně i více míčků najednou. Pamlsky dobře vypadnou i při kutálení.
- Když si pejsek bude jistější, postupně můžete spojovat 3 silnější proužky. To už bude vyžadovat trochu umu a pejsek bude potřebovat míček rozebrat. Nikoliv ničit. Možná budete chvíli zkoušet, jak široké proužky mají být, aby šly snadno rozebrat. Cílem je, aby se při jemném vytažení jednoho proužku rozpadl celý míček. Použijte menší pamlsky a psovi nejdřív nabídněte jeden míček. Teprve postupně přidávejte další. Když si pes bude jistý, můžete zkusit začít používat větší pamlsky.
Když budete chtít psovi zmenšit prostor pro hraní, umístěte míčky na podložku/víko/do misky apod.
Nejčastější potíže
- Pes má hodně sebekontroly a nechce vytahovat proužky. Zajistěte, aby škvíry v míčku byly dostatečně velké na to, aby jimi snadno propadly pamlsky. Úroveň ztěžujte postupně, nebo zůstaňte u této. Techniku vytahování můžete také nejdřív učit na jiném hlavolamu.
- Pes jednotlivé proužky trhá a škube. Nejspíš máte silné proužky a nejdou jednoduše vytáhnout. Nebo jste zvolili příliš lepivý pamlsek. Spojte míček ze slabších proužků a ujistěte se, že máte suché pamlsky. Zamyslete se, zda jste nepostupovali příliš rychle nebo nepřeskočili některou fázi. Také se ujistěte, že karton není příliš mokrý.
- Pes se nechce přiblížit k míčku. Vraťte se úplně na začátek, kdy psovi postupně představíte pouze proužky z roličky. U hodně citlivých pejsků lze také proužky představovat i v rámci jiného hlavolamu a oblíbeného materiálu.
Tip: Vytvářejte si pravidelně zásobu roliček. Budou se vám hodit. Míčky jsou totiž obvykle na jedno použití. V závislosti na tom, jak moc váš pes slintá... Materiál se velmi rychle od slin namočí a lepí se. Proto používejte často nový.
Aktivní hlavolamy poskytují psům mentální stimulaci, zábavu a současně díky pohybu dovolují trochu odčerpat energii. Stejně jako u všech hlavolamů, i tady platí „berte v potaz momentální stav psa, jeho energii a potřeby v konkrétní okamžik“. Přeji hodně stimulující zábavy s míčky.
Jak vám může pomoci projekt Čuchej.cz?
Měli byste chuť vyzkoušet si hersenwerk či nosework? Nebo se jen potřebujete zorientovat v základní komunikaci se psem a naučit se správně vychovávat a zvládat své štěně? Pak by vám mohla pomoci sympatická pražská trenérka Lenka Ležalová z Čuchej.cz. Má absolvovaný certifikovaný kurz pro instruktory noseworku, kurzy pro poradce hersenwerku a certifikovaný UK kurz pro trenéry ProDogTrainer. A sama upřímně říká: „Snažím se, aby u mě lidé spolu se psem našli cestu k zábavě i poznání.“
www.cuchej.cz https://www.facebook.com/cuchej.cz https://www.instagram.com/cuchej.cz
Lenka Ležalová
Foto: archiv Lenky Ležalové
Doporučujeme z našeho e-shopuMERCH eCanisNovinkaKrásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.
ZB000796od 6 650 KčMERCH eCanisNovinkaPlastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.
SklademZB00050559 KčNovinkaKřupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.
ZB000462od 22 KčNovinkaVhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv.
ZB000458od 21 KčNovinkaDietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.
ZB000453od 26 KčNovinkaObojek SOFTYVyberte barvuOdolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.
ZB000096od 0 KčKvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.
ZB000299od 539 KčKam dál ...Hersenwerk je balzámem pro duši! – 12. díl
Přečetli jste si s chutí 11. díl našeho seriálu o využití vody při přípravě hlavolamů v ...
HersenwerkHersenwerk je balzámem pro duši! – 9. díl
Také vás moc baví hersenwerk a jiné rozmanité čuchací hry? A rádi svému psovi připravujete ...
Hersenwerk
Podobné článkyCelkem 26 článků na téma: hlavolamy pro psypředchozí článek
Hersenwerk je balzámem pro duši! – 18. díldalší článek
Hersenwerk je balzámem pro duši! – 20. díl
▲ - Vybavení