- MERCH eCanis
podpořte naší činnostJedna z cest, jak můžete naši práci podpořit a něco hezkého si u toho pořídit, je zakoupení našeho MERCHE. Moc děkujeme za vaše objednávky.
- Vybavení
pro psyZajímavá nabídka běžných i profesionálních kynologických potřeb od českých výrobců.
- Tiskoviny
kalendáře, knihy, ...Polygrafické materiály s kynologickou tématikou. Vzdělání není nikdy dost.
- Krmení
maso, pamlsky, ...Kvalitní krmiva, pamlsky či jiné doplňky od předních českých výrobců, které pečlivě vybíráme.
Partnerský eshop:Jak pečovat o psa v koronavirem zasáhlém světě?
Všimli jste si, že lidé snad už pomalu začínají vítězit nad záludným virem z WU-chanu? Nicméně abychom, jak se říká, neusnuli na vavřínech, přinášíme vám jistě podnětnou zprávu z tiskovky veterinární komory…
Chovatelé se často ptají, zdali je jejich pes, kočka, fretka, králík, papoušek a další zvířata v domácnostech v ohrožení infekcí novým koronavirem. Komora veterinárních lékařů České republiky a praktiční veterinární lékaři bedlivě sledují vývoj v poznatcích o přenosech viróz ze zvířete na člověka a naopak. A na co při tom přišli?
Jak je to u onemocnění COVID-19?
Lze toto onemocnění přenést na domácí zvíře? Virus vyvolávající COVID-19 je silně adaptován na člověka a podle posledních poznatků infikuje domácí zvířata jen vzácně. V USA a Jižní Koreji se vyšetřovalo více než čtyři tisíce psů, koček a koní z oblastí zasažených COVID-19 a ani jeden nebyl pozitivní.
V Hongkongu se veterinární lékaři zaměřili na sedmnáct psů a osm koček, kteří byli v těsném kontaktu s lidmi s infekcí COVID-19. Z této skupiny byla infekce prokázána u dvou psů.
Prvním z nich byl trpasličí špic, u kterého se virus našel ve výtěrech z nosu a ústní dutiny, dokonce byly zjištěny i protilátky v krvi. Pes však virus nevylučoval, nevykazoval žádné klinické příznaky a po dvou negativních testech byl propuštěn z karantény ke své uzdravené chovatelce. Pes sice následně uhynul, byl to však sedmnáctiletý senior s prokázaným pokročilým onemocněním srdce a ledvin, což bylo pravděpodobnou příčinou jeho smrti. Pitvu chovatelka odmítla.
Druhým psem byl dvouletý německý ovčák, u něhož byl virus identifikován z výtěrů z nosu a dutiny ústní, nevykazoval však žádné klinické příznaky nemoci.
Mediálně známou je i belgická kočka, jejíž majitelka se vrátila ze severní Itálie a onemocněla COVID-19. U její kočky se záhy projevily klinické příznaky jako nechutenství, zvracení, průjem, kašel a dušnost. Majitelka poslala do laboratoře vzorek stolice a zvratků kočky, v nichž se prokázal koronavirus. Za devět dnů se ale kočka spontánně uzdravila.
Málo se ví, že zvíře potenciálně může COVID-19 přenášet na srsti poté, co se s ním mazlila, či na něj kýchla nemocná osoba!
Lze COVID-19 přenést ze zvířete na člověka?
Nebylo dosud prokázáno, že je tento přenos možný. U dvou „bratranců“ tohoto nového koronaviru, označovaných jako SARS a MERS, byl nicméně přenos ze zvířat na člověka prokázán: u SARS z cibetek, psíků mývalovitých a netopýrů, u MERS pak z velbloudů a netopýrů.
Málo se ale ví, že zvíře potenciálně může COVID-19 přenášet na srsti poté, co se s ním mazlila, či na něj kýchla nemocná osoba. Zvíře zde funguje jako obyčejný předmět: je známo, že koronavirus vydrží na různých předmětech živý hodiny až dny a může se tímto způsobem mezi lidmi přenášet. Velkou výhodou však zůstává skutečnost, že vzhledem k vyšší teplotě zvířat kontaminovaná srst rychle vysychá, což je pro virus velmi nepříznivou okolností.
Jak se tedy chovat ke svému zvířeti, jsme-li nemocní či v karanténě?
Chovejme se k němu jako ke každému rodinnému příslušníkovi ve stejné situaci: omezme blízký kontakt, tedy mazlení, hlazení, líbání a podobné aktivity. Jsme-li nemocní či v karanténě a musí-li náš pes či kočka přijít do těsnějšího kontaktu s jinými lidmi, je vhodné jej vykoupat v mýdlové vodě: virus má tukový obal a je velmi citlivý na odmašťovací přípravky. Tímto snížíme riziko přenosu viru z kontaminované srsti psa či kočky na další lidi, kteří by v případě nutného kontaktu se zvířetem měli v ideálním případě používat rukavice. Nebuďme lhostejní a nedovolme těsný kontakt našeho zvířete s cizími lidmi v případě, že jsme sami nemocní či v karanténě.
Foto: Nikola Kolářová
PR KVL
Doporučujeme z našeho e-shopuMERCH eCanisNovinkaKrásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.
ZB000796od 6 650 KčMERCH eCanisNovinkaPlastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.
SklademZB00050559 KčNovinkaKřupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.
ZB000462od 22 KčNovinkaVhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv.
ZB000458od 21 KčNovinkaDietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.
ZB000453od 26 KčNovinkaObojek SOFTYVyberte barvuOdolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.
ZB000096od 0 KčKvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.
ZB000299od 539 KčKam dál ...
Použitá slova ze slovníku pojmů:ChovatelPodobné články
Celkem 1 článek na téma: COVID-19Na poslední článek
Jak pečovat o psa v koronavirem zasáhlém světě?Na první článek
Jak pečovat o psa v koronavirem zasáhlém světě?
▲ - Vybavení