- MERCH eCanis
podpořte naší činnostJedna z cest, jak můžete naši práci podpořit a něco hezkého si u toho pořídit, je zakoupení našeho MERCHE. Moc děkujeme za vaše objednávky.
- Vybavení
pro psyZajímavá nabídka běžných i profesionálních kynologických potřeb od českých výrobců.
- Tiskoviny
kalendáře, knihy, ...Polygrafické materiály s kynologickou tématikou. Vzdělání není nikdy dost.
- Krmení
maso, pamlsky, ...Kvalitní krmiva, pamlsky či jiné doplňky od předních českých výrobců, které pečlivě vybíráme.
Partnerský eshop:Jak správně na pohyb a figury v kruhu?
A máme zde pokračování oblíbeného výstavního seriálu! Tentokrát se budeme věnovat pohybu a výstavním figurám. Což není pro začínajícího a nezkušeného vystavovatele nic snadného. Tento díl vám v tom tedy trochu pomůže a ukáže, jak se v kruhu orientovat a čeho se tzv. chytit.
V minulém díle jsme se učili správně dívat na svého psa v postoji a opravovat případné společné nedostatky. V dnešním pokračování se zaměříme na figury a pohyb v nich. Na výstavě totiž oku nic nelahodí tolik, než se dívat na perfektně sehranou dvojici v kruhu.
„Koza na provaze“ – není cestou
V celém výstavním seriálu se vás snažím přesvědčit o tom, že výstava musí bavit aktéry na obou koncích vodítka. Nyní to však platí dvojnásob. Ač jsou to na první pohled snadné cviky – tam a zpět, kolečko nebo trojúhelník, často nám však dělají nemalé problémy. Se psem se v kruhu pohybujeme dle pokynů rozhodčího. Pes nás obvykle následuje u levé nohy, pokud není v určitou chvíli dáno jinak (např. tam a zpět ve dvojici).
„Kolečko“! Jak bizardní?
Nejvíce používanou „figurou“ je tzv. kolečko. Velice často stojí rozhodčí ve středu výstavního kruhu (pomyslné kružnice) a handleři ji opisují do té doby, než je posuzovatel spokojený a předvádění ukončí. Ač to vypadá snadně, tak to je právě to, co to v žádném případě není. V každém případě se dívejte, kam běžíte! Na výstavách venku se může stát, že bude nerovný terén či dokonce strom v kruhu. V hale jsou na zemi zase často pruhy koberce, které mohou zapříčinit i pád.
Pozice je však také důležitá. Snažte se předvést svého psa co nejlépe a v tempu, které mu bude vyhovovat. Nebraňte ale sami dalším handlerům v jejich práci. Ve zkratce – na nikoho se nemačkejte. Občas může nastat situace, že budete nuceni předběhnout člověka před vámi. Například venčící se pes v kruhu, pes co se vyvlékl z vodítka a podobně. Vždy je obcházejte mezi daným člověkem a páskou ohraničující kruh. Nikdy ne mezi rozhodčím a daným vystavovatelem. Většina rozhodčích posuzuje pohyb ze středu kruhu, ale jsou i tací, kteří se během vašeho pohybu přesunou. Buďte na tuto možnost připraveni.
„Tam a zpět“! O co vlastně jde?
Výchozím bodem je rozhodčí. Pokud vás tedy sám vyzve k provedení figury „tam a zpět“, musíte pracovat s prostorem. Ač by měla každá figura začínat a končit z postoje psa (znovu je důležité dbátna ideální vzdálenost od rozhodčího – viz minulý díl), ne vždy se postoj vyžaduje. Například v malém prostoru předejdete před rozhodčího do ideální vzdálenosti tak, aby na vašeho psa dobře viděl, rozejdete se směrem do úrovně rozhodčího či až za něj a teprve potom provádíte přímkou psa tam a zpět.
Tato figura se používá nejvíce u individuálního posouzení pohybu či při porovnávání dvou psů v „boji“ o titul. Zde se s ní můžeme setkat i ve dvojici! Oficiální prameny uvádějí, že v případě figury „tam a zpět“ společně (tedy dva vystavovatelé se psy) by rozhodčí měl před sebou všechny aktéry vidět v tomto pořadí – handler 1, pes 1, pes 2, handler2. Znamená to v podstatě, že pejsci jdou pro snadnější porovnání vedle sebe. Ne vždy se to takto dodržuje a ne vždy je možné to tímto způsobem provést. Přemýšlejte nad svým psem, druhým vystavujícím a jeho psem. Handleři vyrážejí do pohybu spolu ve stejný moment, dobré je se ústně domluvit. Na konci po obratu by na sebe měli vystavovatelé počkat, což se také velice často neděje. Znovu dodržujeme pořadí handler 1, pes 1, pes 2 handler 2.
Úskalí „tam a zpět“ spočívá velice často ve špatné orientaci vystavovatele v kruhu. Pes by měl být v přímce k rozhodčímu v obou směrech. Mnohdy na výstavě vidíte, jak handler dojde na konec přímky, se psem se chvíli přetahuje a pak vyrazí zpět naprosto jiným směrem. Rozhodčí tedy nemá možnost psa v pohybu plnohodnotně posoudit.
Naučte se pracovat s prostorem
Při cvičení trénujte provedení cviku a později jeho eleganci a dynamiku. Na konci přímky je dobré se letmo podívat, kde se právě nacházíte a směřovat opravdu k rozhodčímu. Pokud celou dobu sledujte jen psa a hledíte přitom do země, nevypadá to příliš dobře. Dalším problematickým bodem je obraz na konci přímky. Než se rozběhnete, podívejte se, kam skutečně běžíte, po čem a na co směřujete. Také pracujete s tím, co je za kruhem! Mladý pes je často nepozorný, a pokud doběhne až na pásku kruhu, kde je v jeho těsné blízkosti další pes na dece, pravděpodobně ztratí pozornost a vy s ním budete mít plné ruce práce. Obrat je možný provést okolo handlera (viz výše) či vně přímky (handler jde okolo psa). Promyslete si, jak velký oblouček zde uděláte a pak znovu směrujte přímo na posuzovatele! Dělat malý oblouček (či žádný) na místě velice často uškodí. I takový malý jezevčík je dlouhý pes a obrat na místě ho naprosto rozhodí.
„Trojúhelník“! Bermudský?
Někdy mám na výstavách pocit, že figura zvaná „trojúhelník“ je odvozena od toho Bermudského. Vystavovatelé netuší, co mají dělat a většina se v něm orientačně ztratí. V případě ideálního prostoru v kruhu se jedná o rovnostranný trojúhelník, na jehož vrcholu stojí rozhodčí. Občas se můžete setkat s provedením v té podobě, že rozhodčí stojí v rohu kruhu a požaduje provedení této figury. Zde vystavovatel opisuje dvě strany kruhu, či jejich část (dle velikosti kruhu). Znovu bych zde připomněla, že na začátku i na konci figury je vhodné psa postavit do výstavního postoje. Na každém vrcholu kontrolujte, kde jste, a zda držíte alespoň orientační tvar trojúhelníku. Pes musí být dobře vidět pohledem zezadu, z boku, zpředu. Pokud vám to ve cvičení pomůže, nakreslete si křídou na plochu trojúhelník správného tvaru a znovu cvičte bez psa.
Inspirujte se juniory
Jako vždy platí, že cvičíme jasně, krátce a cvik ukončujete vy, nikoliv pes. Ukončit trénink přímo se slovy: „No, tak si to teda Alíku sežer, už toho bylo dost!“, není úplně dobré. Další figury, se kterými se na výstavách setkáváme, se provádí ve tvarupísmen L, T atd. V běžném výstavním kruhu se s nimi ale nesetkáte. Využívají se zejména při soutěžích v juniorhandlingu. Rozhodně je však dobré tuto soutěž jako divák navštívit (koná se jako doprovodná při většině výstav) a inspirovat se provedením mladých handlerů. Většina z nich má vše perfektně nacvičeno a je opravdu na co se dívat!
Foto: Kateřina Pánková
https://www.facebook.com/PankovaHandler
Doporučujeme z našeho e-shopuMERCH eCanisNovinkaKrásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.
ZB000796od 6 650 KčMERCH eCanisNovinkaPlastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.
SklademZB00050559 KčNovinkaKřupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.
ZB000462od 22 KčNovinkaVhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv.
ZB000458od 21 KčNovinkaDietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.
ZB000453od 26 KčNovinkaObojek SOFTYVyberte barvuOdolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.
ZB000096od 0 KčKvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.
ZB000299od 539 KčDalší články od autora: Radek Polák
Kam dál ...Z poradny ČMKU – 2. díl
Stává se vám často, že vám v souvislosti s kynologií to, či ono vrtá hlavou a rádi byste ...
Z poradny ČMKUNádherné šílenství jménem výstavy
Nádherné šílenství jménem výstavy. Nadpis mluví jednoznačně za vše. Dozvíme se něco o ...
Výstavy
Podobné článkyCelkem 18 článků na téma: vystavování psůpředchozí článek
Výstavy jen pozitivně!další článek
Vážně i s humorem o výstavách a vystavování
▲ - Vybavení