- MERCH eCanis
podpořte naší činnostJedna z cest, jak můžete naši práci podpořit a něco hezkého si u toho pořídit, je zakoupení našeho MERCHE. Moc děkujeme za vaše objednávky.
- Vybavení
pro psyZajímavá nabídka běžných i profesionálních kynologických potřeb od českých výrobců.
- Tiskoviny
kalendáře, knihy, ...Polygrafické materiály s kynologickou tématikou. Vzdělání není nikdy dost.
- Krmení
maso, pamlsky, ...Kvalitní krmiva, pamlsky či jiné doplňky od předních českých výrobců, které pečlivě vybíráme.
Partnerský eshop:- Úvod »
- Magazín »
- Články »Rady a návody»Sporty se psy»Když nevíš co, tak plav!
Když nevíš co, tak plav!
Hledáte ideální aktivitu na období od jara do podzimu, při které se budete cítit skvěle po fyzické i psychické stránce? Rádi se svým psem trávíte čas v přírodě činnostmi, při kterých se prohlubuje váš vztah? Oblékněte plavky a pusťte se do společného kondičního plavání!
Témata: plavání se psemPlavání je možná pro vašeho psa přirozeně velkou zábavou a miluje ho. Pokud tomu tak není, lze ho této dovednosti naučit. Když se nám to podaří, přináší plavání psovi řadu benefitů jak fyzických, tak i psychických v podobě dobré nálady a duševní pohody. Vedle fyzické a duševní stimulace mu poskytuje možnost smysluplně vybít (přebytečnou) energii.
Začněme pozitivy
Zdravotními výhodami plavání jsou posílení srdce a plic, zlepšení krevního oběhu a zvětšení rozsahu pohybu. Zvyšuje se fyzická kondice, výkonnost a výdrž, při správné péči současně plavání díky prokrvení pomáhá udržovat zdravou kůži a srst. Během pohybu končetin proti odporu vody využívá psí tělo každou hlavní svalovou skupinu, zlepšuje se celkový tonus a síla svalů. Při plavání dochází také k výraznému zapojení svalů středu a trupu těla. To vše dělá z vašeho psa zdravějšího a spokojenějšího jedince, který může provozovat všechny své oblíbené suchozemské aktivity s nižším rizikem zranění.
Plavání také uvolňuje stres a v některých případech snižuje bolest. Může pomoci k rychlejšímu zotavení po operaci nebo úrazu, pokud je však váš pejsek v takové situaci, doporučujeme konzultovat vhodnost plavání s veterinářem nebo fyzioterapeutem pro psy. To platí i pro případ, kdy chcete pejskovi dopřát plávání z důvodu nutnosti omezit či zcela vynechat pohyby, při kterých dochází k otřesům. Těm se ve vodě vyhne, nicméně je třeba vhodnost zrovna této aktivity konzultovat s odborníkem.
Plavání je dobrým nástrojem při redukci a řízení hmotnosti psa, což je zásadním faktorem, který ovlivňuje jeho celkové zdraví.
Plavání také pomáhá bojovat proti omezením souvisejícím s věkem, jako jsou snížená pohyblivost, artritida či celková ztuhlost těla.
Dále je dobrým nástrojem při redukci a řízení hmotnosti psa, což je zásadním faktorem, který ovlivňuje jeho celkové zdraví. V případě psa s nadváhou může být obtížné poskytnout mu dostatek pohybu na souši bez nadměrného namáhání kostí a kloubů. Plavání poskytuje formu podporovaného cvičení, které spaluje kalorie a zvyšuje rychlost metabolismu. Spolu s dobře nastavenou stravou může pomoci přivést psa k optimální hmotnosti.
Plavání vyžaduje koordinovaný pohyb, který je odlišný od pohybu potřebného pro chůzi či běh. Čím pestřejší paletu koordinovaných pohybů váš psí sportovec ovládá, tím lepším sportovcem se stává. Existuje mnoho pohybů, které můžete psa nechat ve vodě cíleně dělat, například kroužky nebo zatáčení do jedné a druhé strany.
Když zvolíte teplejší vodu, dopřejete psím svalům relaxaci a protažení.
V neposlední řadě, pokud vyrazíte se psem k vodě, posílíte pouto, které mezi vámi je, a zábavu i ostatní benefity prožijete společně.
A co když se mu nechce?
Uvedená pozitiva si však neužije pes, který není ve vodě dostatečně uvolněný, má k ní dokonce odpor nebo ho u vody přepadá panika. Při těchto prožitcích si neodnese dobrý zážitek ani cenné benefity kondičního cvičení.
Navzdory celkem rozšířenému přesvědčení neplatí, že každý pes umí plavat. Téměř každý se to však může naučit. Pokud vám na této aktivitě záleží a rozhodnete se ji pejska naučit, jděte na to postupně, obdobně jako by tomu mělo být s každým tréninkem.
Můžete začít s malým množstvím vody a zároveň v co nejklidnějším prostředí. První seznámení s vodou může proběhnout v dětském bazénku u vás na zahradě nebo na balkoně v několikacentimetrové hloubce. Hloubku postupně zvyšujte, dokud se váš pes nebude cítit při ponoření pohodlně. Poté se přesuňte do přírodních vod, plavání se psem v rybníce bude nádherným zážitkem i pro vás. Pokud tam budete sami, odnese si pes zpravidla mnohem příjemnější zážitky než například z hojně navštěvovaného koupaliště nebo malé vodní plochy, kam se chodí naráz koupat hromada dalších čtyřnožců.
Pokud se psovi do nové vody moc nechce, můžete ho citlivě odměňovat za každý další dobrovolný krok oblíbeným pamlskem, společnou hrou v té hloubce, kam sám došel, či pochvalou. Netlačte na psa tím, že mu hodíte oblíbenou aportovací hračku do velké hloubky, takový postup by se mohl například z důvodu zpanikaření psa ošklivě vymstít. Vhodnou motivací může naopak být, když pes uvidí vás, jak klidně do vody vstupujete a spokojeně kousek od něj plavete, nebo svého psího kamaráda, který je s vodou kámoš a srší v ní radostí.
Navzdory celkem rozšířenému přesvědčení neplatí, že každý pes umí plavat. Téměř každý se to však může naučit.
Už skutečně plaveme
Pokud se již pes v rybníce cítí jako ryba ve vodě, začněte se samotným plaváním. Zpočátku však pouze na pár minut, příště zvládnete pět, deset, patnáct. Stejně tak přidávejte počet těchto krátkých úseků. Než pes zvládne plavat dvacet minut v kuse, měl by absolvovat tréninky s přestávkami mezi kratšími časovými úseky. Záleží na trénovanosti a kondici psa. Plavání je však vždy intenzivním pohybem, při kterém je zapojeno celé tělo a není radno je podceňovat. Až po dostatečném tréninku může pes uplavat i několik kilometrů.
Pokud je již zkušeným plavcem, zatímco vy se radši vezete či dáváte přednost pádlování, můžete použít člun či paddleboard. Pes bude plavat vedle vás, a když si potřebuje odpočinout, může se naučit vylézt za vámi.
Nejnáročnější variantou je zapřáhnutí psa ve vodě, kdy může táhnout právě třeba loďku. Jedná se však o aktivitu pro skutečně trénované a ve vodě sebejisté psy. Vhodné je také představit psovi koncept tahání nejprve na souši při některé ze suchozemských disciplín, poté jej teprve přenášet do vody.
Bezpečí až na prvním místě
Vraťme se nyní o krok zpět k výběru vhodného místa k plavání. Vybírejte místo, kde je pozvolný vstup do vody. Velká část psů si neumí poradit se skokem do vody a mají z něj strach. Pozvolný vstup a výstup jsou navíc bezpečnější. Nebezpečná jsou také místa, kde je silný proud, některé řeky umějí velmi nemile překvapit. Stejně tak si dejte pozor na spodní proudy. Je vhodné zamyslet se také nad kvalitou vody, například sinice jsou nebezpečné pro lidi i pro psy. Obecně lze doporučit nechat psa koupat se pouze ve vodě, kde byste se koupali také. Dalšími nástrahami mohou být rybářské háčky nebo kameny skryté těsně pod hladinou.
Vezměte s sebou pro svého psa čerstvou vodu, po fyzické aktivitě bude potřebovat doplnit tekutiny. Někteří psi si vybírají, jaké vody se napijí, a zároveň ta natočená doma je bezpečnější variantou než přírodní zdroj. Při pohybu se totiž díky práci svalů vytváří teplo. K přehřátí organismu, které může být pro psa smrtelné, může tudíž dojít i při pohybu ve vodě.
K přehřátí organismu, které může být pro psa smrtelné, může dojít i při pohybu ve vodě.
Dalším velkým strašákem, který může mít fatální následky, je intoxikace vodou. Pokud pes přijme větší množství vody, než je tělo schopné absorbovat a ledviny nestíhají tekutinu filtrovat, naruší se rovnováha elektrolytů v organismu, buňky otékají a následně i vnitřní orgány. To může vést k poškození mozku, srdečnímu selhání i smrti. Pozorujte, zda pes ve velkém množství nechytá vodu, a v žádném případě toto chování nepodporujte.
Dopřejte svému čtyřnohému kámošovi také dostatek příležitostí k odpočinku a nespoléhejte se na to, že si sám řekne, až bude mít dost. Může se snažit pokračovat, i když již skutečně nemá síly, třeba protože chce zůstat ve vaší blízkosti nebo vám chce vyhovět.
Všechny zdravotní benefity vyjmenované v tomto článku má plavání pro zdravé psy. Jelikož se jedná o intenzivní aktivitu, pusťte se do ní teprve, když si budete jistí, že ji aktuální zdravotní stav vašeho psa umožňuje. Při již existujících zdravotních potížích se nejprve poraďte s veterinářem.
Svého psa také nenechávejte ve vodě bez dozoru. Sebelepší plavec může dostat křeč nebo se něčeho leknout a nedokáže si sám pomoci.
Plavat by také rozhodně neměl s plným žaludkem, jelikož by mohlo dojít k jeho torzi neboli přetočení, která může mít také smrtelné následky. Jděte si se psem zaplavat až několik hodin po jídle.
Důležitá je i péče po koupání. Je potřeba psa vždy pořádně usušit ručníkem a zajistit mu tepelný komfort. Psa s hustou srstí můžete osušit následně doma fénem a všechny, kteří nějakou srst mají, doporučujeme po usušení vyčesat. Případně ošetřit uši, do kterých se mohla dostat voda. Jinak si z plavání můžou odnést zejména zánět močových cest, syndrom mrtvého ocasu, zapařenou kůži a hotspot. Může být vhodné dát na vysušeného psa také regenerační deku, která mu pomůže zajistit teplotní komfort.
Svého psa také nenechávejte ve vodě bez dozoru. Sebelepší plavec může dostat křeč nebo se něčeho leknout a nedokáže si sám pomoci.
Na vodu už jezdím jenom s vestou
S předchozím odstavcem úzce souvisí také plavací vesta pro psa. Je současně bezpečnostním prvkem, jelikož drží psa nad hladinou i ve chvíli, kdy například dostane křeč, a zároveň dodává větší odpor, což dělá z plavání ještě intenzivnější aktivitu.
Vesta psa přirozeně srovná do ideální polohy s čumákem těsně nad hladinou a rovnou páteří, kdy mu nedovolí ponořit zadní nohy hlouběji do vody.
Dodává také jistotu a pocit bezpečí a psi díky ní rychle přijdou na to, jak plavat pohodlně. Právě jistota je to, co někteří psi potřebují, aby si vodu oblíbili. Část psů ale i pochopí, že si díky ní můžou trochu odpočinout, když potřebují.
Aby vesta plnila svůj účel, musí psovi správně sedět. Nesprávně nasazená vesta může narušit přirozené plavecké pohyby a způsobit více škody než užitku. Na trhu je několik variant, ideální je zajít do specializovaného obchodu a nechat si poradit.
Stejně jako u postroje či oblečku je třeba na ni psa nejdříve po dobrém navyknout, aby se pro něj každý výlet k vodě nestal stresujícím, ale naopak skvělým zážitkem, který si bude chtít co nejdříve zopakovat, a vy s ním.
Simona Šimíčková
Foto: archiv Simony Šimíčkové, pixabay.com
Doporučujeme z našeho e-shopuMERCH eCanisNovinkaKrásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.
ZB000796od 6 650 KčMERCH eCanisNovinkaPlastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.
SklademZB00050559 KčNovinkaKřupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.
ZB000462od 22 KčNovinkaVhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv.
ZB000458od 21 KčNovinkaDietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.
ZB000453od 26 KčNovinkaObojek SOFTYVyberte barvuOdolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.
ZB000096od 0 KčKvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.
ZB000299od 539 KčKam dál ...Povel versus oblouk – jak na to?
Máte rádi naše poradny? Pak pro vás máme dobrou zprávu, právě nyní totiž „otevíráme“ ...
Sporty se psy
Podobné článkyCelkem 2 články z rubriky: Sporty se psypředchozí článek
Povel versus oblouk – jak na to?Na první článek
Povel versus oblouk – jak na to?
▲ - Vybavení