- MERCH eCanis
podpořte naší činnostJedna z cest, jak můžete naši práci podpořit a něco hezkého si u toho pořídit, je zakoupení našeho MERCHE. Moc děkujeme za vaše objednávky.
- Vybavení
pro psyZajímavá nabídka běžných i profesionálních kynologických potřeb od českých výrobců.
- Tiskoviny
kalendáře, knihy, ...Polygrafické materiály s kynologickou tématikou. Vzdělání není nikdy dost.
- Krmení
maso, pamlsky, ...Kvalitní krmiva, pamlsky či jiné doplňky od předních českých výrobců, které pečlivě vybíráme.
Partnerský eshop:- Úvod »
- Magazín »
- Články »Rady a návody»Stopařská poradna»Mám mít stopovačku prověšenou nebo napnutou?
Mám mít stopovačku prověšenou nebo napnutou?
Práce s vodítkem na stopě se může na první pohled zdát jako nepodstatná. Její význam je ale velmi důležitý a rádi bychom poděkovali tazatelce za dotaz, který nám poslala do dnešní stopařské poradny.
Ačkoliv práce se stopovacím vodítkem může někomu připadat jako bezvýznamná, opak je pravdou. Stopovačka je vaším jediným kontaktem se psem během pachových prací a měli byste se skrze ni umět dorozumívat. A tím rozhodně nemyslím ovlivňování psa, ale kontakt, který se psem psovod má a ujištění, že oba (psovod i pes) vědí, co dělají.
Dotaz: Přeji dobrý den. Čtu poctivě váš seriál a snažím se stopovat podle něj, ale mám jednu nesrovnalost, co se týče práce s vodítkem. Na našem cvičáku mně vždy učili, že mám psa na stopě pevně držet, ale teď chodím stopovat s trenérem, který chce, aby bylo vodítko prověšené. Jak je to správně? A může mi rozhodčí za jednu nebo druhou variantu sebrat body? Tereza
Děkujeme za dotaz, který sice vypadá triviálně, ale práce se stopovacím vodítkem je skutečně velice důležitá a do značné míry ovlivní jak výkon vašeho psa, tak i bodové hodnocení. A to v dobrém i špatném slova smyslu.
Která možnost je tedy správná? Prověšené nebo napnuté vodítko? Řeknu rovnou, že názory trenérů se liší a podle mého soudu bude výsledek asi padesát na padesát A pokaždé vychází z nějakých osobních zkušeností. Pokusím se vám tedy popsat moje osobní zkušenosti a sama si musíte zvážit, jakého psa máte, jak reaguje na váš tah a asi byste si měla vyzkoušet obě možnosti a teprve potom se rozhodnout.
V tréninku napínám vodítko, když...
Osobně v tréninku kombinuji obě varianty, a to podle situace. Všichni víme, že každá akce vyvolá reakci. Pokud se tedy budete psa snažit stopovačkou brzdit, bude to mít opačný efekt, tedy pes o to víc potáhne. Ale tohoto efektu můžeme využít v náš prospěch! Napnutí vodítka používám tedy právě v případech, kdy má pes vlažnější přístup k práci na stopě a kdy právě napnutí vodítka může zvýšit jeho chuť do práce (pocit, že ho někdo omezuje). Stejného efektu dosahujeme napnutím stopovačky například ve čtverci, kdy se snažíme psa jakoby odtáhnout a tím zvyšujeme jeho nasazení. Pokud je tedy pes ze čtverců na takovou manipulaci zvyklý, je na místě toho využít právě v situacích, kdy se „fláká”.
V tréninku povoluji vodítko, když...
Naopak povolené vodítko používám ve všech situacích, kdy chci, aby pes pracoval samostatně, abych přesně viděla, jak se soustředí a zda řeší daný problém správně. Práce na stopě by totiž jako celek měla být samostatnou činností psa a ovlivňování vodítkem zejména v začátcích tréninku by mohlo psa zbytečně mást. V tréninku by tedy pokud možno neměl mít pocit, že je stále pod kontrolou, ale naopak, že je všechno na něm.
Kdy rozhodně nenapínat?
- Když pes spěchá (jak jsme si řekli, má to opačný efekt).
- Na složitých úsecích a u předmětů (abychom psa podvědomě neovlivňovali, tím bychom snížili efekt jeho učení)
- Za velmi silného větru (který nám bude stopovačku napínat a zbytečně strhávat pozornost psa na tlak na obojku)
Kdy rozhodně nepovolovat?
- Když pes chybuje a potřebujeme chybu opravit.
- Když si pes ulevuje, nesoustředí se nebo nepracuje s dostatečným nasazením.
Kdy napínám vodítko na soutěži?
Osobně úplně vždy. Pokud jsem psa naučila, že s vodítkem na stopě pracuji, potom si to můžu (a musím) dovolit. Pokud pes na napínání vodítka z tréninku není zvyklý, potom to pochopitelně nemůžu udělat ani na soutěži. Ale vycházíme-li z předpokladu, že zvyklý je, potom je napnutá stopovačka kontaktem mezi námi, signálem, který psovi říká „jsi pod kontrolou a dělej, co máš”. Na vrcholných závodech jsem často byla svědkem výkonů, kdy si pes na prověšené stopovačce dělal, co chtěl, ačkoliv v tréninku na napnuté stopovačce chodil přesně a pěkně. Jedna taková malá změna potom na soutěži udělá úplné peklo.
Kdy povoluji vodítko na soutěži?
Vlastně jen ve třech případech
- Když si pes do stopovačky zamotá nohu.
- Když dochází k problému, pes vyšel ze stopy, motá se, a potřebuje problém řešit.
- Když fouká hodně silný vítr a nechci, aby vlající stopovačka psa omezovala.
Co na to rozhodčí?
Za napnuté vodítko budete od většiny rozhodčích spíše pochváleni, ale musí být zcela jasné a průkazné, že vodítkem psa neovlivňujete. Pokud by měl rozhodčí jakoukoliv pochybnost, bude pochopitelně strhávat body. To platí zejména na lomech a na předmětech. Ale můžete být v klidu – každý dobrý rozhodčí pozná podvodníka na první pohled a každé nevhodné cuknutí vodítkem odliší od napnuté stopovačky, která vykazuje stejný tah po čas celého vypracování stopy.
Za povolené vodítko vás naopak může (a bude) rozhodčí penalizovat raz dva, a to v případě, že bude povolené moc. Pokud se stopovačka bude válet metr před vámi na zemi, potom je jasné, že jste nedodržela minimální desetimetrovou vzdálenost od psa a to je jasný důvod ke stržení i více bodů.
Na závěr bych vám dala jednu dobrou radu. Když vám někdo (jakýkoliv trenér) bude dávat nějakou radu a bude chtít změnit váš způsob tréninku (ať už půjde o napnutí stopovačky nebo cokoliv jiného), vždy se ho zeptejte „proč?”. Pokud na vaši otázku uspokojivě odpoví a bude vám to dávat smysl, potom poslechněte jeho rady. Pokud ne, zhodnoťte, zda se podle jeho rady řídit, nebo raději ne.
Stopám zdar!
Katka Houšková
Foto: HOVAWART dogsport
Doporučujeme z našeho e-shopuMERCH eCanisNovinkaKrásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.
ZB000796od 6 650 KčMERCH eCanisNovinkaPlastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.
SklademZB00050559 KčNovinkaKřupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.
ZB000462od 22 KčNovinkaVhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv.
ZB000458od 21 KčNovinkaDietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.
ZB000453od 26 KčNovinkaObojek SOFTYVyberte barvuOdolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.
ZB000096od 0 KčKvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.
ZB000299od 539 KčKam dál ...Stopařská poradna – Musí být můj pes nutně hladový?
Také si kladete otázku, jestli je nutné nejen před tréninkem stop nechat psa pořádně ...
Stopařská poradnaStopařská poradna – Pomoc, můj pes na stopě zrychluje!
Zrychluje ve stopě i váš pes? Tak to nejste první, ani poslední! Stejný problém řeší i ...
Stopařská poradna
Podobné článkyCelkem 25 článků z rubriky: Stopařská poradnapředchozí článek
Můj pes si zkracuje lomy!další článek
Stopařská poradna – Můj pes si nechce lehat do bláta!
▲ - Vybavení