- MERCH eCanis
podpořte naší činnostJedna z cest, jak můžete naši práci podpořit a něco hezkého si u toho pořídit, je zakoupení našeho MERCHE. Moc děkujeme za vaše objednávky.
- Vybavení
pro psyZajímavá nabídka běžných i profesionálních kynologických potřeb od českých výrobců.
- Tiskoviny
kalendáře, knihy, ...Polygrafické materiály s kynologickou tématikou. Vzdělání není nikdy dost.
- Krmení
maso, pamlsky, ...Kvalitní krmiva, pamlsky či jiné doplňky od předních českých výrobců, které pečlivě vybíráme.
Partnerský eshop:- Úvod »
- Magazín »
- Články »Zdraví»Fyzioterapie»MASÁŽE
MASÁŽE
Masáže jsou považovány za jednu z nejstarších terapií. Nejstarší písemná zmínka o použití masáží pochází už ze starého Egypta. V rehabilitaci zvířat hraje uvolňování svalů velkou roli a masáže jsou skvělým prostředkem k odstranění svalového napětí, úlevě od bolesti a zlepšení celkové pohyblivosti.
Jak probíhá masáž u psa?
Zkušený pes masáže doslova vyhledává, protože je to procedura velmi příjemná. Při první návštěvě pejska je ovšem třeba seznámit ho s polohováním a s manipulací, aby si terapii mohl co nejlépe užít, neměl strach, a tím pádem efekt masáže bude o to lepší. Pomocí mírného tlaku, různých trakčních a kompresních technik pro měkké tkáně pohybového aparátu podporujeme krevní oběh a uvolňujeme svalová vlákna. Při správně provedené masáži se může prokrvení zvýšit až o 40%, odplavují se metabolity z tkání. Masáží v první řadě zmírňujeme svalovou bolest, odstraňujeme svalové blokády, uvolňujeme napětí tkání, tedy nejen svalů, ale i fascií, kůže a podkoží. Masážemi tedy také přispíváme k urychlení regenerace. Působíme i na nervovou soustavu, protože klidně vedená masáž působí tlumivě na část nervové soustavy (sympatikus), a toho se často využívá u agresivních či bázlivých psů, kteří se po pár minutách masáže dokážou příjemně uvolnit a nechat sebou manipulovat. Je prokázán pozitivní psychický efekt, do těla se vyplavují endorfiny, uvolní se svalové napětí.
Postupem času se rozvíjely techniky a metody provedení samotné masáže. V humánním odvětví existují stovky masážních metod. Masáže u psů mají pozitivní vliv na organismus, stejně jako u lidí, proto se většina hmatů přebírá z humánní sféry masáží.
Základní rozdělení masáží u psů:
Relaxační masáž
Relaxační masáž můžeme provádět prakticky kdykoli. Může být použita jako úvodní masáž před následnou jinou masážní technikou nebo v ideálním případě jako masáž komplexní. Podstatou této masáže je uvolnění svalů, prokrvení organismu, podpoření látkové výměny. Celkově pozitivně působí na pejska, a tak relaxační masáž doporučujeme i hyperaktivním psům, které chceme zklidnit nebo naopak bázlivým psům, u kterých chceme navrátit důvěru v člověka.
Při této masáži využíváme lehký tlak, dodržujeme pravidelný rytmus. Dochází k hluboké relaxaci a uvolnění, k relaxaci měkkých tkání, odstraňuje svalové napětí.
Rehabilitační masáž
Rehabilitační masáže jsou součástí terapie u psů v rekonvalescenci po úrazech, operacích pohybového aparátu. Rehabilitační masáž se nemusí nutně věnovat celému tělu, lze ji použít jen lokálně, např. na operovanou končetinu. Rehabilitační masáž je obvykle doplňkem pro aquaterapii, využívá se mnoho masážních technik, pomocí kterých řešíme často zkrácené nebo ochablé svaly, spoušťové body (trigger point).
Zahřívací či sportovní masáž
Úkolem této masáže je připravit svaly na výkon. Sportovní masáž svaly prohřeje, prokrví. Obzvláště důležité je prokrvení pro svaly, které budou v zátěži, aby mohl fungovat na sto procent. Krev do svalů přinese potřebný kyslík a živiny. Prohřátými svaly předcházíme svalovým poraněním. Masáž provádíme rychlými tahy, působíme tím i na oběhovou i nervovou soustavu, proto by měla být sportovní masáž rychlá a krátká. Masírujeme celými dlaněmi končetiny a krk rychlými tahy.
Tuto masáž mohou majitelé praktikovat před každým zvýšeným fyzickým výkonem psa, např. závody, trénink,…
Na masáže by neměli docházet pejsci, kteří trpí akutním zánětem, horečkou, infekčním, kožním nebo onkologickým onemocněním, březí nebo háravé fenky.
V příštím vydání se dozvíte o balančním cvičení pro psy.
Foto: Kateřina Šponarová a Slávek Sekanina
Doporučujeme z našeho e-shopuMERCH eCanisNovinkaKrásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.
ZB000796od 6 650 KčMERCH eCanisNovinkaPlastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.
SklademZB00050559 KčNovinkaKřupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.
ZB000462od 22 KčNovinkaVhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv.
ZB000458od 21 KčNovinkaDietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.
ZB000453od 26 KčNovinkaObojek SOFTYVyberte barvuOdolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.
ZB000096od 0 KčKvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.
ZB000299od 539 KčKam dál ...Sportovní aktivity a péče o psího sportovce – 3. díl
Hledáte inspiraci pro sportování se svým psem a zároveň chcete, aby jeho pohybový aparát ...
FyzioterapieVeterinární fyzioterapie aneb Co si pod tím představit – 1. díl
Fyzioterapie u zvířat se stává stále důležitější součástí veterinární péče. ...
Fyzioterapie
Podobné článkyCelkem 10 článků z rubriky: Fyzioterapiepředchozí článek
Aquaterapie pro psydalší článek
Balanční cvičení
▲ - Vybavení