Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

O americkém bezsrstém teriérovi s Angie Claussen

Kdo nám může říci vše o chovu jakéhokoliv plemene více než chovatel přímo ze země původu? To je asi jasné a my máme velikou radost, že se nám právě takový rozhovor podařilo získat. Pojďme se tedy společně podívat na to, jak to u amerického bezsrstého teriéra mají v USA třeba s genetickými testy či s genetickou diverzitou. Ale dozvíme se i další věci…


O americkém bezsrstém teriérovi s Angie Claussen
Renata Horová 19.10.2024 1831x Rozhovory o plemeni

Toto plemeno je „staré“ jen padesát let, původně pochází z Ameriky a v České republice je chováno od roku 2004. Proto bylo přirozené oslovit pro účely bližšího seznámení se s ním i paní chovatelku z Texasu. Sympatická Angie Claussen působí také v organizaci American Hairless Terrier Association a rozhodně má k tomuto tématu hodně co říci.

Angie, povězte nám, kolik jedinců amerického bezsrstého teriéra (ABT) je evidováno ve vašem klubu?

Organizace AKC (American Kennel Club) uvádí ve statistice za rok 2023, že se narodilo celkem 404 štěňat ze 76 vrhů. Z těchto 404 jedinců však bylo oficiálně registrováno pouze 266 štěňat. Tři z těchto registrovaných vrhů byly zahraničního původu.

Provádí se v USA genetický profil plemene ABT povinně?

AKC požaduje pouze ověření DNA původu u otce, který odchoval sedm a více vrhů za život, nebo více než tři vrhy za rok. Genetické testy na onemocnění a barvu nejsou vyžadovány, ale jsou doporučovány, stejně jako další zdravotní testy.

Jaká je genetická diverzita amerického bezsrstého teriéra ve Spojených státech?

Byla provedena studie (pozn. red.: více se můžete dočíst v dokumentu Genetic Diversity Testing for American Hairless Terrier), jejíž výsledky naznačují, že američtí bezsrstí teriéři mají relativně vysokou genetickou diverzitu a že chovatelé úspěšně udržují Hardy-Weinbergovu rovnováhu (tj. skupina analyzovaná v této studii je geneticky stejně různorodá jako náhodná psí populace). Odhadované zachování genetické diverzity psů u amerického bezsrstého teriéra bylo 51,8 %. Ve srovnání s jinými čistokrevnými plemeny psů je počet haplotypů DLA třídy I a II identifikovaných u tohoto plemene relativně vysoký a odráží genetickou rozmanitost zjištěnou v celém genomu. Počet haplotypů DLA třídy I a II nalezených u amerických bezsrstých teriérů patří k nejvyšším zjištěným u dosud studovaných čistokrevných plemen. Obvykle by to bylo odrazem mnoha různých zakladatelů (nebo zakladatelských linií) zapojených do vývoje plemene; to však není případ amerických bezsrstých teriérů vzhledem k historii plemene. Počet haplotypů DLA identifikovaných v této studii je pravděpodobně důsledkem relativně vysoké genetické diverzity existující v plemeni, ze kterého americký bezsrstý teriér přirozeně pochází: krysí teriér. Vzhledem k počtu testovaných psů je nepravděpodobné, že budou identifikovány další haplotypy, a pokud ano, bude jejich výskyt velmi nízký.

Navzdory tomu, že se ABT vyvinul z pouhé hrstky psů, májí jednu z nejvyšších úrovní genetické rozmanitosti, která byla dosud zjištěna u testovaných plemen psů!

Co nám toto hodnocení genetické diverzity říká o amerických bezsrstých teriérech?

Američtí bezsrstí teriéři vznikli z krysích teriérů před padesáti lety. Není překvapením, že mezi těmito plemeny byla nalezena velká genetická podobnost, přičemž někteří jedinci amerického bezsrstého teriéra byli geneticky nerozeznatelní od populace krysích teriérů. Navzdory tomu, že se ABT vyvinul z pouhé hrstky psů, májí jednu z nejvyšších úrovní genetické rozmanitosti, která byla dosud zjištěna u testovaných plemen psů. To lze částečně přičíst vysoké úrovni genetické diverzity existující v plemeni, ze kterého pochází. Kromě toho chovatelé testovaných psů odvádějí vynikající práci při udržování a distribuci genetické rozmanitosti existující v plemeni prostřednictvím výběru chovného páru.

Toto plemeno si během svého vývoje zachovalo velké množství dostupné psí genetické rozmanitosti (51,8 %) ve srovnání s jinými čistokrevnými plemeny. V této studii však byla identifikována mírná ztráta diverzity v oblasti DLA ve srovnání s celkovým genomem, přičemž DLA má průměrně 5% nadbytek homozygotnosti. Tato nerovnováha s největší pravděpodobností vyplývá ze stupně pozitivní selekce pro nejběžnější haplotypy DLA.

Vzhledem k tomu, že je křížení s krysím teriérem je povoleno, lze toho využít, pokud je potřeba zavést nové alely do populace amerického bezsrstého teriéra. Ačkoli standardní genetická hodnocení celého plemene naznačují, že americký bezsrstý teriér je velmi heterogenní, tak skóre vnitřní příbuznosti (IR) ukazuje, že existují jedinci, jejichž rodiče jsou dosti příbuzní, někdy dokonce na úrovni úplných sourozenců. Je důležité identifikovat takové jedince nebo krevní linie před rozmnožováním, abychom našli pár, který bude mít štěňata s nižším IR skóre. To by neměl být problém, protože plemeno má velkou genetickou rozmanitost, ze které lze vybrat ty nejlepší páry. Správnou selekcí mezi stávajícími psy je také možné napravit specifické genetické nerovnováhy, např. v oblasti DLA (pozn. red.: Dog leukocyte antigene).

Objevila se v chovu nějaká témata, která aktuálně řešíte v USA? Je nějaká informace, která by mohla být užitečná i pro chovatele v jiných zemích, například i pro chovatele v České republice?

V poslední době se hodně mluví o zařazení rentgenu páteře mezi požadavky OFA (pozn. red.: The Canine Health Information Center – organizace podporující zdraví a pohodu domácích zvířat prostřednictvím snižování výskytu genetických onemocnění). Mezi finskými chovy byl totiž zaznamenán zvýšený výskyt abnormalit páteře. Mimochodem, rádi uvítáme i chovatele z jiných zemí, aby se připojili k American Hairless Club of America, Inc. jako přidružení členové, aby měli přehled o aktuálním dění v mateřském klubu (www.ahtca.info).

V naší zemi je velkým tématem velikost jedinců. Je pravdou, že před uznáním AHT organizací AKC, byly ve standardu dva velikostními typy. V knize Hairless Dogs – The Naked Truth jsem narazila na standard z roku 1988, kde je popis těchto variet. Projevuje se toto nějak do dnešních dnů, dá se říci, že ve vaší zemi jeden typ převládl?

Standard, o kterém se zmiňujete, platil dvacet osm let před registrací plemene v AKC. Zakladatel plemene chtěl původně dvě velikosti, standard a toy. (To bylo odsouhlaseno v National Rat Terrier Association dne 10. října 1998. Více info naleznete zde: https://www.nrta.com/newratstandards13.html). Dodnes pro krysího teriéra (Rat Terrier), existují dva velikostní rázy – miniaturní standardní. Vzhledem k tomu, že má naše zakládající plemeno takovou rozmanitost, je přirozené mít širokou škálu velikostí. Mimo to, byli svého času také krysí teriér a Teddy Roosevelt Teriér považováni za dvě variety plemene krysího teriéra. Varieta s delšími nohami (dnešní krysí teriér) byla známá jako krysí teriér typu A a varieta s kratšími nohami (dnešní Teddy Roosevelt teriér) byl znám jako krysí teriér typu B. Když bylo plemeno přijato organizací UKC (United Kennel Club), nebyly specifikovány různé velikostní variety. V UKC byl rozsah velikostí u amerického bezsrstého teriéra stanoven na 10 až 18 palců (25,4 – 45,72 cm). Když bylo plemeno přijato do AKC, chovatelský klub chtěl sjednotit velikost, tak zúžil preferovanou velikost na rozmezí 12 až 16 palců (30,48 – 40,64 cm). Někteří chovatelé dávají přednost větší velikosti psů, protože si myslí, že je u nich menší riziko jaterních problémů. Ani větší, ani menší jedinci v rámci stanoveného rozmezí by neměli být při výstavách penalizováni, pokud mají správnou tělesnou konstituci.

Máte nějaký svůj ideál AHT a to jak vzhledový, tak i povahový?

Absolutně! Preferuji psy s dobrou přední linií bez náznaku tzv. „hackney pohybu“ a s vyváženým pohybem. Pořád vidíme mnoho psů, kteří toto nesplňují. Povaha by měla být přátelská a společenská.

Toto plemeno vyniká téměř ve všem, na co se zaměří. Jsou velmi dobře motivovatelní psi a snadno se cvičí!

Našlo by se něco, v čem AHT vyniká?

Toto plemeno vyniká téměř ve všem, na co se zaměří. Jsou velmi dobře motivovatelní psi a snadno se cvičí. I když standard říká, že plemeno není vhodné pro lov, psi naštěstí neumí číst a lov navzdory standardu milují, obzvlášť pokud jde o hlodavce. V roce 2023 bylo v AKC 153 psů, kteří získali celkem 371 titulů ve sportovních disciplínách, jako jsou agility, rally Obedience, Dog Diving (skoky do vody), Fast Cat (běh za návnadou), pachové práce, Farm Dog (cviky prováděné v prostředí farmy) a Trick Dogs (provádění triků). Právě pachové práce se rychle stávají oblíbenou aktivitou, která je pro toto plemeno vhodná.

Mohla byste našim čtenářům na závěr sdělit něco více o uplatnění osrstěných jedinců v chovu?

I osrstěný jedinec může být přenašečem bezsrstosti, protože nese gen pro její přenos. Zajímavé je, že spojením dvou osrstěných přenašečů genu bezsrstosti existuje možnost, že se narodí štěně, které nenese genetickou informaci pro přenos bezsrstosti. Takoví osrstění jedinci jsou stále registrováni v plemenné knize amerického bezsrstého teriéra. AKC je do roku 2026 otevřena pro registraci nových krevních linií. Chovatelský klub pracuje na návrhu, který chce zaslat AKC, jde o žádost, aby byla ponechána otevřená plemenná kniha. UKC stále podporuje program „outcrossing“ (pozn. red.: chov psů, kteří jsou zjevně nepříbuzní), takže pokud chcete křížit krysího teriéra s AHT, musíte toto štěně zaregistrovat v UKC a poté se zaregistrovat do programu AKC FSS (pozn. red.: Foundation Stock Service – program pro čistokrevná plemena umožňující pokračovat v jejich vývoji). Takto křížený pes může soutěžit ve výkonu, ale ne v soutěžích krásy, dokud nebude mít tři generace potomků evidovaných v AKC.

 

Renata Horová

FOTO: archiv Angie Claussen

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...



-->