- MERCH eCanis
podpořte naší činnostJedna z cest, jak můžete naši práci podpořit a něco hezkého si u toho pořídit, je zakoupení našeho MERCHE. Moc děkujeme za vaše objednávky.
- Vybavení
pro psyZajímavá nabídka běžných i profesionálních kynologických potřeb od českých výrobců.
- Tiskoviny
kalendáře, knihy, ...Polygrafické materiály s kynologickou tématikou. Vzdělání není nikdy dost.
- Krmení
maso, pamlsky, ...Kvalitní krmiva, pamlsky či jiné doplňky od předních českých výrobců, které pečlivě vybíráme.
Partnerský eshop:- Úvod »
- Magazín »
- Články »Výcvik psů»Záchranářská kynologie»Pohyb psa v sutině 3. díl
Pohyb psa v sutině 3. díl
Vybrali byste si ze všech záchranářských disciplín právě sutinové vyhledávání a chtěli byste proniknout do tajů úplných začátků? Je tedy nutné vědět, že jednou z nejdůležitějších podmínek pro bezpečnou práci celého týmu je správný pohyb psa v tomto terénu! A právě o tom se nyní dozvíte více podrobností!
V minulém díle našeho záchranářského seriálu jsme se dotkli dovedností, které by měl zvládat každý správný záchranářský pes „sutinář“ souběžně při své práci. Pojďme se tedy nyní podívat na první dovednost, která je k tomu naprosto nezbytná…
Co to vlastně znamená pohyb psa v sutině?
Není to o tom, že vypustíme psa do terénu a ten bude zmateně a zbrkle pobíhat po panelech s rizikem úrazu a není to ani o tom, že pes vám jde za patami pomalu a váhavě tápe, kam má vlastně šlápnout, aby se někam nepropadl. Není to vůbec o tom, že budete do psa strkat a tahat ho nebo ho naopak úzkostně přenášet. Správný pohyb psa je skvělou podívanou na zvíře, které se pohybuje sebejistě, lehce a s radostí stejně tak, jako když běhá na louce.
Jak a kde začít?
Kdekoliv. Ideální je začít překonávat různé malé překážky (v trenažéru, na cvičáku, doma, či na procházce) typu lavičky v parku, příkopu, stavební roury, hromady pneumatik, položeného pletiva, spadlého stromu, balíku slámy na poli či schůdky na rozhlednu nebo jiný nepříjemný materiál. Je však velmi důležité, aby si pes překonání překážek vyzkoušel a zažil a propojil tuto činnost s vhodným povelem (např. vpřed, hop) s vidinou odměny za překonání. To vše s minimální manipulací (přenášení, nadzvedávání) a minimální fyzickou pomocí. Je to jako u malého děcka, když se učí chodit a rodiče mu vytváří pouze oporu v případě pádu nebo nejistoty. Samozřejmě je třeba dávat pozor na pády a neúspěchy, což přináší demotivaci, frustraci a nebudujete si tak u psa důvěru. Bonusem navíc při této činnosti a správné motivaci je fakt, že máte ze psa skokana, který začne sám vyhledávat, co by kde mohl překonat nebo prolézt.
Psovod musí být psovi oporou a je také odpovědný za znalost případných rizik v terénu!
Máme tento základ?
Pak můžeme začít pracovat v sutině. I zde stále platí pravidlo – psovod musí být psovi oporou a je také odpovědný za znalost případných rizik v terénu (hluboké kanály, nestabilní panely, hluboké jímky atd.). To znamená, ptejte se předem ostatních, jak vypadá terén nebo si nejprve projděte sutinu bez psa sami.
„Záludnosti“ tmavých prostor
Sutina není jen o překonávání překážek, ale také o prohledávání ve tmavých prostorech. Jedná se tedy o pohyb a orientaci psa ve tmě. Asi všichni víme, že pes není kočka a ve tmě vidí stejně špatně jako lidé. Má však na rozdíl od nás tu výhodu, že má vynikající čich a sluch, které mu ve tmě mohou velmi pomoci. Mezi psovody probíhají stálé diskuze, zda je třeba psovi na cestu svítit. Malé přisvícení (formou světýlka na obojku) pod nohy je naprosto dostačující. Mějte na zřeteli, že v okamžiku, kdy naplno svítíte na cestu, psa více oslníte, než mu ve finále pomůžete.
Vodítko ano, či ne?
Častá otázka. Za mě nikoliv, ale předpokládám, že jste nepřeskočili základy a váš pes vám natolik důvěřuje a těší se na odměnu, že s vámi půjde až na konec světa, a to i do sutiny. Stále zastávám názor, že při volném pohybu se pes nejlépe naučí využívat těžiště svého těla pro přeskoky a získá tak své vlastní zkušenosti. Výjimku pro práci s vodítkem vidím pouze u psa, který není ovladatelný, je příliš zbrklý a v terénu se nachází nebezpečné místo, kterému se nelze vyhnout.
Jakou složitost terénu zvolit?
Začínáme samozřejmě jednodušší úrovní, tedy například panely s pevným základem, rourami, skružemi, průchodem v pet lahvích nebo přechodem přes plechy. Poté přejdeme na nestabilní povrchy, jako jsou například sesuvy z cihel, pohupující se palety a pak teprve pokračujte na kluzké povrchy, mokré klády a lino až po pohyb mezi těžce průchodnými dráty s betonem, po propadlých trámech, pohybem ve výšce nebo v prostorech bez oken. Pozor stále platí, že k obtížnějšímu terénu se přesouvám až v okamžiku, kdy pes lehce zvládá nižší úroveň. Taktéž pamatujte na dostatečný počet opakování a délku času. V začátcích úplně stačí pět až deset minut tréninku a raději častější opakování.
Nikdy nenechám svého psa „na holičkách“, pokud si s překonáním a průchodem sám neporadí, více ho podpořím pochvalou a případně ho navedu na snazší cestu!
Jednou z vynikajících a často využívaných motivací je napodobovací metoda pomocí dalšího zkušeného psa, který již pohyb zvládá. Psí konkurence je v každém psovi a dobré příklady táhnou.
Kolikrát?
Nikdy nelze úplně přesně určit počet. Některému psovi postačí pár průchodů (je lehčí, pevnější v povaze), jiný potřebuje více opakování, aby získal jistotu a zkušenosti. Výborné výsledky dosáhnete, pokud budete využívat více terénů, trenažerů. Pes se stále učí novému prostředí a zároveň se v pohybu upevní, a nejen pes, ale i vy se naučíte v terénech se lépe orientovat a pohybovat, a zároveň získáváte zkušenost, na co si dát pozor, nebo čemu se vyhnout.
Cílový stav a ideální pohyb v terénu
Je to takový stav, když pes dokáže pobíhat v jakémkoliv terénu, po jakémkoliv materiálu sebejistě, lehce a samostatně na několik desítek metrů, a to bez psovoda. Součástí metodiky výcviku pohybu psa v sutině jsou také prázdné terény, ovladatelnost a rušivé vlivy, ale k tomu se vrátíme později spolu společně s další dovedností a tou je hledání ztracené osoby.
Foto: archiv Ivety Katrevové a Petry Svobodové
Doporučujeme z našeho e-shopuMERCH eCanisNovinkaKrásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.
ZB000796od 6 650 KčMERCH eCanisNovinkaPlastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.
SklademZB00050559 KčNovinkaKřupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.
ZB000462od 22 KčNovinkaVhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv.
ZB000458od 21 KčNovinkaDietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.
ZB000453od 26 KčNovinkaObojek SOFTYVyberte barvuOdolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.
ZB000096od 0 KčKvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.
ZB000299od 539 KčKam dál ...Práce se zdrojem pachu, zachycení, dohledání označení 5. díl
Poslední díl seriálu zaměřeného na záchranné vyhledávání v sutinách je tu! Dozvíme se ...
Záchranářská kynologieHledání, nalezení a označení osoby 4. díl
Zajímá vás, jak se nacvičuje vyhledávání ztracené osoby a její značení? Nebo jaké ...
Záchranářská kynologie
Podobné článkyCelkem 6 článků na téma: Iveta Katrevovápředchozí článek
Záchranářská kynologie má smysl! 1. díldalší článek
Hledání, nalezení a označení osoby 4. díl
▲ - Vybavení