- MERCH eCanis
podpořte naší činnostJedna z cest, jak můžete naši práci podpořit a něco hezkého si u toho pořídit, je zakoupení našeho MERCHE. Moc děkujeme za vaše objednávky.
- Vybavení
pro psyZajímavá nabídka běžných i profesionálních kynologických potřeb od českých výrobců.
- Tiskoviny
kalendáře, knihy, ...Polygrafické materiály s kynologickou tématikou. Vzdělání není nikdy dost.
- Krmení
maso, pamlsky, ...Kvalitní krmiva, pamlsky či jiné doplňky od předních českých výrobců, které pečlivě vybíráme.
Partnerský eshop:Pozor na přehřátí organismu!
Víte, jaké jsou příznaky přehřátí organismu u psa? A tušíte, jak nejlépe těmto nepříjemným a život ohrožujícím komplikacím předcházet, co dělat a čemu se raději vyhnout? Dokonce ani ponechávat samotného psa bez dozoru na zahradě není v horkých dnech zrovna nejlepší nápad. Zajímá vás, proč? Nejen tuto, ale i mnohé další otázky vám zodpoví MVDr. Lucie Veselá.
Vzhledem k horkému počasí posledních dnů rapidně narostl počet akutních výjezdů k ošetření přehřátých psů a ne všechny případy skončily úspěšně (záchranou života přehřátého pacienta).
Jak se chovat při vysokých teplotách?
Doporučujeme omezit veškeré denní aktivity s vaším psím parťákem na minimum, zejména dlouhé procházky, cvičení, aportování nebo intenzivní plavání. Využijte chladnějších částí dne (ráno do osmi hodin a večer po dvacáté hodině), přes den omezte pobyt venku pouze na nutné vyvenčení, choďte se psem ve stínu, vyvarujte se pobytu na rozpálených ulicích a nenuťte psa k žádné delší nebo intenzivnější zátěži.
O režimu psa rozhoduje majitel, který by měl správně odhadnout délku a intenzitu činnosti ve vztahu k její fyzické náročnosti, kondici psa a podmínkám vnějšího prostředí! To, že pes vyžaduje další a další opakování aktivity (např. aportování) neznamená, že mu daná činnost nemůže ublížit. Pracovití psi jsou schopní doslova uštvat se k smrti.
Nenechávejte své psy volně na pozemku bez dozoru!
Váš pes se může přehřát i při pobytu na zahradě, kde je stín! Za psa je vždy zodpovědný majitel, který za něj musí myslet a předvídat důsledky jeho činů dopředu.
U starých psů s problémy s pohybovým aparátem se může stát, že upadnou v místě, ze kterého se nebudou moci bez pomoci majitele zvednout. Pokud pes upadne na přímém slunci, stačí v tomto počasí i půlhodina, aby se jeho organismus přehřál, a následky mohou být fatální.
U aktivních psů naopak hrozí, že se přehřejí, pokud příliš dlouho provozují svou oblíbenou činnost a neumí včas přestat a odpočívat (např. běhání podél plotu při ostraze pozemku, honění hmyzu, samostatná hra s aportem...).
Samozřejmostí je nenechávat zvířata zavřená v autě!
Ani stín, ani pootevřená okénka nejsou dostatečnou prevencí proti přehřátí organismu. Teplota v uzavřeném vozidle narůstá velmi rychle a již během patnácti minut může zvířeti způsobit vážné zdravotní komplikace, které nezřídka končí kolapsem a úmrtím.
Nenakládejte zvířata ani do rozpáleného auta! Před cestou auto důkladně vyvětrejte, nejlépe vychlaďte pomocí klimatizace. Zvíře se v rozpáleném autě může přehřát během několika minut, i když tam jste s ním!Náchylnější k přehřátí jsou hodně chlupatí nebo obézní psi, psi staří a nemocní (zejména kardiaci a psi s dechovými potížemi), dále plemena se zkrácenou čenichovou partií (brachycefalická) a psi s klabonosem (bulteriéři).
PROJEVY PŘEHŘÁTÍ (nemusí být všechny dohromady):
- zrychlené a namáhavé dýchání s otevřenou tlamou
- neochota k pohybu/neschopnost chodit nebo se postavit
- chrčení nebo sípání při dýchání
- nadměrné slinění
- namodralý jazyk a sliznice dutiny ústní
- zvýšení tělesné teploty nad 39,5°C (měřeno v konečníku psa)
- v poslední fázi ztráta vědomí, křeče, zástava dechu a srdeční činnosti
PRVNÍ POMOC:
- Umístěte psa do stínu.
- Dejte psovi napít studenou vodu, příp. mu dejte olizovat kostky ledu.
- Chlaďte mu břicho a nohy sprchováním vodou (ne ledovou) nebo pomocí zábalů.
- Otevřete na psa mrazák a nechte ho vdechovat ledový vzduch.
- Pokud jste venku v přírodě, postavte psa do vody (maximálně po břicho).
Pokud má pes teplotu přes 40°C nebo výrazné dechové potíže či namodralý jazyk, urychleně vyhledejte ošetření u veterinární ho lékaře!
NIKDY NEPOLÉVEJTE PSA VODOU CELÉHO, ANI HO UHŘÁTÉHO NEHÁZEJTE DO VODY!!!
MVDr. Lucie Veselá
www.vetallia.cz
Foto: © Vetallia, s.r.o., archiv redakceDoporučujeme z našeho e-shopuMERCH eCanisNovinkaKrásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.
ZB000796od 6 650 KčMERCH eCanisNovinkaPlastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.
SklademZB00050559 KčNovinkaKřupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.
ZB000462od 22 KčNovinkaVhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv.
ZB000458od 21 KčNovinkaDietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.
ZB000453od 26 KčNovinkaObojek SOFTYVyberte barvuOdolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.
ZB000096od 0 KčKvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.
ZB000299od 539 KčKam dál ...Domácí preventivní péče aneb Co můžeme pro svého mazlíčka udělat sami? 2.díl
Slyšeli jste už někdy, že zdravý pes musí mít studený a vlhký čenich? Nebo že záněty ...
VeterinaDegenerativní myelopatie – opomíjená příčina ochrnutí starších psů
Slyšeli jste už někdy o onemocnění s názvem degenerativní myelopatie? Není to vůbec ...
Zdraví
Podobné článkyČlánek zařazený v seriálu: Veterina (14 článků)
Celkem 18 článků na téma: MVDr. Lucie Veselápředchozí článek
Veterinární poradna - Proč se mému psovi třepí drápy?další článek
Veterinární poradna – Co když mého psa bodne hmyz?
▲ - Vybavení