Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Průkaz původu s limitovanou registrací

Slyšeli jste někdy o tzv. omezené registraci jedince s průkazem původu? A víte, kdy se takové opatření zavádí, kdo o tom rozhoduje a co to vůbec v praxi znamená? Pak si nezapomeňte přečíst tento článek a budete stejně jako my zase o kousek chytřejší…


Průkaz původu s limitovanou registrací
Bc. Vladimíra Tichá 30.10.2023 2701x ČMKUReprodukce

V novele Zápisního řádu Českomoravské kynologické unie platící od 1. 4. 2021 se objevil v Čl.X - Zápisy štěňat do plemenné knihy nový termín „omezená registrace/limited registration“.   Termín i vše, co se ho týká, není výmyslem ČMKU, ale vychází ze Směrnice FCI s názvem  „Kritéria pro omezenou registraci“. Směrnici schválilo FCI v listopadu 2018 a k členským subjektům dorazila s datem 1. listopadu 2019.  Asi je na místě vysvětlit, oč se jedná.

Definice omezené registrace zní: „Není povolen k chovu“        

Průkaz původu s limitovanou registrací

Omezená registrace je velmi důležitým opatřením, které mohou jako nástroj využít národní kynologické organizace členských států FCI. Průkaz původu (dále PP) určitého jedince nebo určitého vrhu může být označen jako omezená registrace/limited registration. Stejné označení pak je u daného jedince nebo jedinců uvedeno v databázi plemenné knihy.  Praktický dopad je jednoduchý. Jedinec s takto označeným PP se může zúčastňovat všech výstav a zkoušek, nemůže ale být využit v chovu. Podstatné je, že vzhledem k tomu, že se jedná o předpis opírající se o směrnici FCI, platí omezená registrace nejen ve státě, kde byla vyslovena, ale ve všech členských státech FCI. Pokud by náhodou jedinec s PP označeným omezená registrace přece jen byl využit v chovu, nemohou jeho potomci být zapsáni v žádné plemenné knize členského státu FCI.

Kdo může o omezené registraci rozhodnout a kdo ji může zrušit         

Průkaz původu s limitovanou registrací

Rozhodnutí přísluší tomu, kdo je garantem za vystavení PP v daném státě, tedy národní kynologické organizaci. V  případě České republiky může rozhodnout jen předsednictvo ČMKU. To také může omezenou registraci, kterou určilo, odejmout. Nemůže tak udělat v případě omezené registrace, kterou vystavil jiný stát.

O omezené registraci je možné rozhodnout v případě psů u nás narozených, přesně řečeno psů, kterým plemenná kniha ČMKU vystavuje PP. Omezenou registraci lze také vystavit u jedinců importovaných a do naší plemenné knihy zapisovaných.

Kdo může omezenou registraci navrhnout

Průkaz původu s limitovanou registrací

Tady záleží na předpisech příslušného státu. O omezené registraci v případě ČR rozhoduje P ČMKU a to na základě vlastního zjištění nebo na základě návrhu chovatelského klubu nebo přímo chovatele či majitele psa. Chovatel, tedy ten, v jehož CHS se daný jedinec narodil, může omezenou registraci navrhnout jen do té doby, dokud štěně nepředá novému majiteli. Stejně tak majitel staršího psa může omezenou registraci navrhnout jen v době, kdy je pes jeho majetkem.

Bez jasných důvodů ale nemůže být omezená registrace povolena. Určitě se tak nemůže stát např. v případě, kdy si chovatel chce ponechat jedno štěně z vrhu pro chov a u ostatních požádá o omezenou registraci, aby si odstranil konkurenci.

Co může být důvodem pro omezenou registraci

Průkaz původu s limitovanou registrací

Prvotním zájmem FCI byly důvody zdravotní. Pokud se např. prokáže, že rodiče štěňat jsou nositeli závažné dědičně podmíněné zdravotní vady, kterou by potomstvo předávalo dál, může být označení PP jako omezená registrace povoleno. Stejné to může být i v případě, že se u dospělého a třeba již chovného jedince prokáže závažný problém a hrozí nebezpečí, že bude vlohu předávat dál, může být opět verdikt omezená registrace vysloven a to na základě návrhu jeho majitele, ale i bez jeho souhlasu. Např. tak může být učiněno na základě návrhu chovatelského klubu.

Průkaz původu s limitovanou registrací

Další možností byla snaha zabránění příliš blízké příbuzenské plemenitbě nebo opakovaného spojování stejných jedinců, které se jeví z pohledu chovu plemene nežádoucí. FCI k tomu uvádí že: „Aby se ochránila, resp. především obohatila genetická rozmanitost chovu, nemělo by docházet k opakovanému anebo příbuzenskému páření. Nikdy by nemělo dojít k připuštění páření mezi sourozenci, mezi matkou a synem, nebo otcem a dcerou. Jako všeobecné doporučení platí, že žádný pes by neměl mít více potomků, než je 5 % počtu štěňat zapsaných v chovech daného plemene v průběhu pěti let. Počet jedinců daného plemene by měl být zjištěn nejen na národní, ale i na mezinárodní úrovni, zejména u plemen s málo zástupci.“

Průkaz původu s limitovanou registrací

FCI také říká, že národní kynologická organizace může na žádost chovatele/vlastníka, nebo i bez jejich žádosti, omezit registraci psa s diskvalifikujícími chybami, jako je diskvalifikující barva srsti podle pravidel národní kynologické organizace. V rámci ČMKU v uvedeném případě dává Zápisní řád i možnost označit PP daného jednice jako „nestandardní“.

Bez jasných důvodů ale nemůže být omezená registrace povolena. Určitě se tak nemůže stát např. v případě, kdy si chovatel chce ponechat jedno štěně z vrhu pro chov a u ostatních požádá o omezenou registraci, aby si odstranil konkurenci.

Nedodržení kynologických předpisů

Průkaz původu s limitovanou registrací

Teoreticky je také možné použít označení PP omezená registrace v odůvodněných případech při porušení kynologických předpisů. Vždy ale záleží na P ČMKU, aby zvážilo všechny aspekty problému a rozhodlo, zda o omezené registraci rozhodne či ne.

A jak se omezená registrace vlastně potvrzuje? Je to jednoduché. Přes PP je dáváno barevně odlišné razítko omezená registrace/limited registration. Jsou lidé, kteří si myslí, že tím, že pes má PP označen jako omezená registrace, stává se jím automaticky pes bez PP. Takový přístup je trochu zavádějící. Pořád je to jedinec s prokázaným a doloženým původem a to je přece prvotní důvod, proč se PP vystavuje. Ne každý s pořízením štěněte přemýšlí o chovu. Naopak hodně lidí těší běhat po výstavách nebo skládat zkoušky a o zařazení do chovu moc nepřemýšlí.

                                                                                    

Bc. Vladimíra Tichá

Foto: Pixabay

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...



-->