Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Strava psa podle zásad čínské medicíny

Jste také spíše příznivci přirozené výživy psa místo té komerční a zajímá vás vše, co se tohoto způsobu krmení týká? Pak si jistě velmi rádi přečtete něco více o zásadách stravy podle čínské medicíny a jistě se vám budou hodit i konkrétní tipy, co všechno a hlavně kdy můžete do psí mističky dávat a jídelníček svého čtyřnohého přítele ještě více obohatit.


Strava psa podle zásad čínské medicíny
Lucie Koukalová 28.8.2024 2691x Zdravá výživa

Zdravá a vyvážená strava je docela věda u lidí, natož pak v psím světě. Ovšem, když člověk přijde na to, co psovi prospívá, po čem se cítí dobře, už to tak složité není a jde jen o to jídelníček psovi obměňovat, aby byl vyvážený a volit kombinace dle jeho aktuálního zdravotního stavu. Člověk je od přírody líný a pohodlný tvor a často na sebe a na svoje zdraví nedbá. Stravu volí jednoduchou, ne zrovna vyváženou a zdravou a hlavně rychle připravenou. A tak, jak je zvyklý se nezdravě a uspěchaně stravovat sám, tak stravuje i svého psa. A to je zásadní chyba. 

Strava psa podle zásad čínské medicíny

Jídlo by mělo navodit pocit, že jste do sebe dostali něco, co vás osvěžilo, naplnilo energií a zkrátka vám udělalo dobře ve všech směrech. A totéž platí i u psů. Hladový pes je bez energie, ale když mu dáte těžké, jednotvárné a nevyvážené jídlo, bude mít energie ještě méně, upadne, usne a zatížíte mu tak zažívání. Je pravdou, že když mu nasypete granule nebo vyklopíte do misky konzervu, máte pocit, že mu to stačí, vy netrávíte spoustu času v kuchyni a pes do sebe jídlo dostal. Ale nekvalitní a jednotvárnou stravou mu můžete způsobit vážné zdravotní problémy, které způsobí jeho smrt (rakovina, leukémie, cukrovka, obezita…).

Já osobně si myslím, že když má pes kvalitní, vyváženou stravu, dostatek pohybu a zaměstná mozek, je to ten nejlepší lék na všechny neduhy a předejde se tak mnoha problémům.

Správně zvolená strava ledacos ovlivní

Strava psa podle zásad čínské medicíny

Jedno čínské přísloví praví, že ze třech desetin léčí lék a ze sedmi správná životospráva. Proto já osobně si myslím, že když má pes kvalitní, vyváženou stravu, dostatek pohybu a zaměstná mozek, je to ten nejlepší lék na všechny neduhy a předejde se tak mnoha problémům. Medicína léčí pouze následky, neléčí původ nemoci a příčiny, ale správně zvolená strava může z části předejít třeba rakovině či cukrovce a obezitě u psů (ale i u lidí). Jak jsem již zmínila, i čínská medicína pracuje s tím, že dobré jídlo je takové, po kterém je nám lépe než před ním. Totéž platí u psů. Za tu dobu, co jsme u našich dvou chlupáčů přešli na vařenou stravu, hodně často se stává, že kluci se po jídle přijdou pomazlit, přinesou plyšovou hračku nebo začnou lízat ruce či obličej, anebo prostě jen radostí drbou hlavou v pelíšku a mrskají u toho ocáskem. Jeden z nich dokonce vyskočí na gauč a drbe si hřbet. Tohle je projev absolutního požitku z jídla. Jsou oba plní energie a šťastnější. A o tom to je. Hodně psů, kteří jsou krmeni komerční stravou, mají zažívací potíže, nadýmání, občas průjem nebo zvracení. Těmto problémům se můžete vyvarovat pomocí vlhké a živé stravy (BARF a vařená strava). 

Co na to čínská medicína?

Strava psa podle zásad čínské medicíny

Za trávení totiž odpovídá (dle čínské medicíny) hlavně dráha žaludku a sleziny. Slezina je důležitá v přívalu energie do organismu a přebytky ukládá na horší časy do ledvin. Když je slezina oslabená, jsou zatížené i ledviny (zdroje energie na horší časy se vyčerpávají) a tím pádem je pes ohrožen na životě. Ke správnému fungování sleziny potřebuje tělo dodávat potraviny, které přinášejí do organismu vnitřní sucho. Bez nich by se v organismu dařilo mikrobům, virům a plísním. Správně zvolenou kombinací surovin můžete činnost sleziny podpořit. Jsou to suroviny, které přinášejí do organismu energii, čistí krev a vylučují nadměrné vlhko z organismu. V psím jídelníčku se jedná zejména o jáhly, pohanku, ovesné vločky, černou čočku, červené fazole, skořici, zázvor, koriandr a také veškeré potraviny vařené ve vodě nebo v páře jako např. krůtí, hovězí, králík, ryby, mrkev, dýně, cuketa. Zákonitosti v čínské medicíně jsou takové, že potraviny by se měly volit dle ročního období a sezóny. V létě se používají potraviny, které ochlazují organismus (ovoce, zelenina) a v zimě zase ty, které zahřívají (maso a např. pohanka).  

V létě se používají potraviny, které ochlazují organismus (ovoce, zelenina) a v zimě zase ty, které zahřívají (maso a např. pohanka).  

Jak by mohl vypadat jídelníček podle čínské medicíny pro vás i vašeho psa? 

Strava psa podle zásad čínské medicíny

Snídaně by měla probíhat vždy ve stejnou dobu. Pes sice nezná hodiny, ale má rád pravidelnost a řád, a když si zvykne, že v určitou hodinu má ráno v misce žrádlo, další dny se v tuto hodinu hlásí automaticky. Neměl by s pozřením jídla spěchat, tudíž je dobré (pokud je váš pes notorický hltač) koupit protihltací misku. Tím se zaručeně pes při jídle zpomalí a nezatíží si tak žaludek. Pokud se chcete v psí stravě vyhnout granulím i po ránu, můžete psovi dopřát teplou snídani. Pro tyhle případy je ideální jahelná, ovesná či pohanková kaše s přídavkem ovoce, skořice, nebo pokud je váš pes spíš na maso a „slané“ věci, může být kaše „slaná“ s rozvařenou zeleninou, kousky masa a bylinkami. Nebo mu můžete připravit vajíčka. Jídlo by mělo mít pokojovou teplotu. Kaše dokonale zasytí, je dietní a navíc perfektně posílí slezinu a vysuší nahromaděné vlhko v organismu. 

Strava psa podle zásad čínské medicíny

K obědu a k večeři dopřejte sobě i svému psovi třeba salát s kousky masa a zeleniny (rýže, krůtí maso, dýně, cuketa, červená řepa, mrkev, bylinky, kousky ledového salátu…) nebo maso pouze se zeleninou. Ovoci se večer hlavně v psí stravě již vyhněte. Nadměrná sladkost některých druhů dokáže organismus překyselit a vzniká tak řada nemocí (záněty, nádory a chronická onemocnění). Do misky můžete přidat maximálně kousek jablka, ale ne banán. 

Zásady stravování v čínské medicíně podle 5 elementů (Dřevo, Oheň, Země, Kov, Voda)

ELEMENT DŘEVO – potraviny z této skupiny upřednostňovat hlavně na jaře
ELEMENT OHEŇ – hlavně v létě
ELEMENT ZEMĚ – hlavně v pozdním létě
ELEMENT KOV – hlavně na podzim
ELEMENT VODA – hlavně v zimě

  1. Horké potraviny – chrání před chladem v organismu, používají se hlavně v zimě 
  2. Teplé potraviny – zvyšují aktivitu, startují metabolismus (vývary ze zeleniny a masa)
  3. Neutrální potraviny – dodávají energii (bezlepkové obiloviny a některé druhy luštěnin)
  4. Osvěžující potraviny – pomáhají ke správné tvorbě krve (zelenina a ovoce) 

Studené potraviny – ochlazují organismus, užívají se hlavně v létě 

Strava psa podle zásad čínské medicíny

Aby byla strava vyvážená a pro organismus zdravá, měla by obsahovat potraviny od každého z těchto pěti elementů. Pokud si nejste jisti, vybírejte potraviny neutrální, teplé nebo osvěžující, ale ne pouze takový extrém jako horké nebo studené. Psovi tím nenávratně poškodíte trávení. 

Strava psa podle zásad čínské medicíny

Hodně aktivnímu a dominantnímu psovi přidávejte více potraviny ze studené, neutrální či osvěžující skupiny. Psovi, který je více zimomřivý, submisivní, bojácný a náchylný k prochladnutí a nachlazení zvolte potraviny horké nebo neutrální. 

ELEMENT DŘEVO (kyselý element, uchovává prospěšné tělesné šťávy)

Strava psa podle zásad čínské medicíny

Potraviny elementu DŘEVO vhodné pro psa: 

Teplé potraviny: granátové jablko, slepice, petržel 

Neutrální potraviny: bulgur, kuskus, špalda, ostružina, malina, šípek

Osvěžující potraviny: řeřicha, kyselé zelí, jablko, jahoda, brusinka, borůvka, kachna, tvaroh, kefír (bezlaktózové) 

Studené potraviny: ananas, kiwi, jogurt 

ELEMENT OHEŇ (hořký element, povzbuzuje látkovou výměnu)   

Strava psa podle zásad čínské medicíny

Horké potraviny: beran, jehně, ovce, koza (pozor na případné alergie) 

Teplé potraviny: růžičková kapusta, ovčí a kozí sýr (pozor na obsah soli), bazalka, kurkuma, mák, oregano, červená paprika, majoránka, tymián, jalovec

Neutrální potraviny: amarant, quinoa, žito, kopřiva, ledový salát, polníček, červená řepa;

Osvěžující potraviny:  pohanka, čekanka, hlávkový salát, pampeliška, pastinák, bezinkový květ

ELEMENT ZEMĚ (sladký element, vyživuje a zvlhčuje) 

Strava psa podle zásad čínské medicíny

Teplé potraviny: rýže, fenykl, dýně hokkaido, sladké brambory, dýňový olej, skořice, kokosové mléko, kokosový olej

Neutrální potraviny: jáhly, polenta (občas, není moc výživná), zelené fazole, hrášek, dýně, mrkev, kedluben, červené zelí, tuřín, bílé zelí, hovězí maso, dýňová semínka, sezam, slunečnicové semínko, vejce

Strava psa podle zásad čínské medicíny

kedlubny se chvilku zastavíme. Dříve jsem na ni byla velmi opatrná, do psího jídelníčku jsem ji nezařazovala, jelikož jsem si říkala, že je těžká na zažívání (někteří psi po ní mohou trpět nadýmáním). Ale jak jsem posléze zjistila, vyhnout se jí byla velká chyba. Přivedla mě k tomu moje kamarádka, která se zabývá čínskou medicínou a kedlubnu dává jako takový všelék svým fenkám a dávala ji hojně i fence, která měla rakovinu a trpěla na záněty dělohy. Kedlubna má v čínské medicíně nezastupitelnou roli. Obsahuje vitamín C, B1, B2, B3, B5, B7, B9, vápník, fosfor, železo, zinek, jód, hořčík, selen). Jako všechny brukvovité rostliny působí preventivně proti rakovině, zvláště se doporučuje při rakovině dělohy, vaječníků, prsu, prostaty a tlustého střevaPodporou činnosti žlučníku zlepšuje trávení, odstraňuje zácpu a upravuje stav střevní mikroflóry. Sama za sebe můžu říct, že naši chlupáči kedlubnu prostě milují. Syrová jim krásně křupe, tím pádem je výborná i na zuby a dásně a občas ji klukům uvařím v páře s ostatní zeleninou a z misky zmizí zaručeně. 

Osvěžující potraviny: lilek, květák, brokolice, čínské zelí, chřest, paprika, špenát, černý kořen, celer bulva, celer řapík, cuketa, jablko, banán, hruška, lněný olej, olivový olej, sezamový olej, slunečnicový olej, estragon

Studené potraviny: salátová okurka, kaki, červený meloun

Mezi jednotlivými ročními obdobími je 18 dní, ve kterých je nezbytné posilovat slezinu a žaludek. V tomto období se zaměříme v psí stravě na potraviny z ELEMENTU ZEMĚ (27. 1. –  13. 2.,  25. 4. – 16. 5., 27. 7. – 17. 8., 28. 10. – 15. 11.) 

ELEMENT KOV (ostrý element, uvolňuje napětí) 

Strava psa podle zásad čínské medicíny

Horké potraviny: jelen (zvěřina obecně),  zázvor, česnek (v menším množství)

Teplé potraviny:  ovesné vločky, křen, bažant, koroptev, srnec, divoký zajíc, divoké prase, anýz, bazalka, saturejka, estragon, zázvor, koriandr, bobkový list, majoránka, hřebíček, oregano, tymián, rozmarýn, kopr

Neutrální potraviny: rýže, husa, krůta, divoký králík, křepelka

Osvěžující potraviny: řeřicha, ředkvička, výhonky ředkvičky, bílá ředkev, králík, šalvěj, máta

ELEMENT VODA (slaný element, zpevňuje kosti, uvolňuje svaly a napětí) 

Teplé potraviny: krevety, treska, tuňák (s rybami opatrně kvůli obsahu purinů) 

Neutrální potraviny: červené fazole, čočka (černá, červená), okoun, pstruh, kapr, losos, vepřové 

Studené potraviny: mořské řasy (kombu, nori, wakame), agar

Příště volně navážeme doplňky stravy v čínské medicíně.

Lucie Koukalová

Foto: Pixabay

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...



-->