Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Vybraní z osmičky – labradorský retrívr

Všestranný a milý společník, tak takového ho většina z nás asi zná. Je to ale především pracovité plemeno, které je hojně využívané nejen v myslivosti, ale především v záchranařině a v dalších odvětvích kynologie. Řeč je o dalším „vybraném z osmičky“, a tentokrát je jím labrador.


Vybraní z osmičky – labradorský retrívr

Není pochyb o tom, že labradora zná asi každý člověk. Vždyť je to pes, který, když se na vás dívá, jako by se usmíval. A přesně takového ho vidíme i my, ale jak na toto oblíbené a v současné době poměrně početné plemeno nahlížejí jeho skuteční majitelé? Pojďme se na to zeptat jednoho z nich, konkrétně paní Kateřiny Fričové...

Kateřino, vy jste hrdou a šťastnou majitelkou labradorů. Zajímalo by mě proč nebo podle čeho taková volba?

Vybraní z osmičky – labradorský retrívr

Silný, klidný a vytrvalý pes, který systematicky, radostně a jemně přináší střelenou zvěř z pole, z vody i z lesa a to za každého počasí. Je dobře ovladatelný, pracovitý, bystrý, má výborný nos, vynikající předpoklady především pro vodní práce a je to všestranný a milý společník. To všechno je labradorský retrívr.

První labradorku jsem vybírala podle charakteristiky plemene, četla jsem knížky, články, komunikovala jsem s chovatelem své první fenky už před jejím narozením a zamilovala jsem se do něho, do jeho povahy a vlastností.  Před ní jsem měla patnáct let jako životního parťáka a sportovce německého ovčáka, fenu s PP a když nastal její čas, tak jsem si přála mít dalšího psa, který miluje život, zábavu, vodu, cestování, aporty, má rád děti, lidi, zvířata, je stále veselý a energický. No, a fakt, že se s labradorem vydám cestou „lovečiny“, mě tenkrát vůbec nenapadlo.

Labradorský retrívr je všestranný a milý společník!

Teď možná trochu hloupá otázka. Nicméně labrador je dle mého názoru celkem oblíbeným plemenem a „bohužel“ si jej velmi často pořizují i starší lidé (osobní zkušenost). Jejich pes je milující a věčně veselý parťák, avšak jeho síla a radost ze života se stává obrovským problémem. Tito majitelé svého psa milují, ale zároveň jsou nešťastní, protože nemají sílu jej zvládnout. Setkala jste se i vy s takovými případy? A co byste poradila? Existuje vůbec řešení nebo naděje, že pes dospěje a zklidní se?

Vybraní z osmičky – labradorský retrívr

Nesetkala jsem se s takovými případy. Lidem, kteří mají problémy se základní ovladatelností svého psa, doporučuji obrátit se co nejdříve osobně pro rady, ukázky a další doporučení na zkušené (ideálně své) chovatele, jejich přátele, vybrané výcvikáře a vůdce. Psa jednoduše nezabaví sebevětší zahrada, prostory, když na ní bude trvale sám, bez zaměstnání mozku, bez možnosti přístupu k rodině, bez výletů, plavání a další zábavy. Žádný problém se nepřeklene věkem, naopak se může stupňovat a přerůst v nenávratno. Labrador je nejraději svému majiteli nablízku a je to přinašeč. Setkávám se s lidmi, kteří se retrívrům maximálně věnují, pracují s nimi v honitbách, cestují, užívají si akční život, začleňují psa do svých rodin – pro mě jsou to velice zajímaví lidé, kterých si velice vážím. 

Myslím, že každý chovatel by měl mít trvalý kontakt s novými majiteli svých odchovů, pomáhat jim, stát se jejich další rodinou a přítelem. Stejně jako mně pomohli moji chovatelé a další báječní přátelé. Prodejem štěněte nemá končit zájem a pomoc, také sám chovatel by si měl vybírat zájemce o svá štěňátka velmi pečlivě a zájemci by měli volit pečlivého a slušného chovatele, který se k nim při prvním problému neotočí zády a snaží se dělat navíc maximum nepovinného vedle podmínek chovnosti (DNA testy, RTG loktů, ramen a pracovně nebo sportovně vést dané jedince, upevňovat jejich vlohy) a užívat si skvělý, rozmanitě zábavný život po boku svých chovných i nechovných jedinců. Vizitkou slušného chovatele je právě komunikace, trvalý zájem o své odchovy, chovatelský servis, poradenství, celková péče o psy, o veterány ve smečce, jejich pohoda, radost, energie, socializace, soužití ve smečce i v rodině, zdraví a také to, že je má stále doma na spokojené dožití. To je pro mě chovatel.

Já to nyní vzala obráceně a tak na závěr položím otázku, kterou běžně začínám. Můžete nám prozradit, jaká byla vaše cesta k tomuto plemeni?

Vybraní z osmičky – labradorský retrívr

Psy jsem měla ráda od narození, vyrůstala jsem u prarodičů a dalších přátel svých rodičů se psy.

Na fotce jsem s bernardýnem – fenkou Belou, která patřila tetě a zahrála si v seriálu „My z konce světa“. Narodila jsem se v Jizerských horách a často pobývala v Krkonoších na Horních Mísečkách u rodiny. Prarodiče měli v průběhu života doma krom malého hospodářství (slepice, králíky, kočky) i skvělé psy. Foxteriéra, pak fenku voříška, dál černou fenu německého ovčáka a anglického kokršpaněla, se kterým jsem už jako dítě začala chodit do Svazarmu.

U babičky a dědy jsem se učila, co je to soužití se psem, co obnáší chovatelství, péče o zvířata a co znamená mít psa jako šťastného parťáka. Chodili jsme často na túry po horách, sledovali a zakrmovali zvěř a já mohla prožít ten báječný vztah pes a jeho rodina. Od malička jsem nejvíc obdivovala německé ovčáky.  Svůj první sen jsem si splnila po letní brigádě u lesních závodů na chatě Smědava. Rodiče mi dovolili ovčáka, do bytu, do rodiny. Podmínkou bylo si na jeho pořízení a částečnou péči vydělat, dostatečně ho zabavit, věnovat se mu, chodit na cvičák, který byl nedaleko. Jinak mě coby nezletilou plně zaštítili a podporovali.

Pro svou mírnější povahu se fena stala časem i mou průkopnicí do světa canisterapie, která mě velice zajímala. Canisterapii jsem měla možnost provozovat v ústavu sociální péče (a to jak v denním, tak i v celoročním stacionáři), docházeli jsme do nemocnice na oddělení radiační onkologie a dále k postiženým dětem a mladým lidem.

S labradorkama  jsem složila canisterapeutické zkoušky, získaly jsme certifikát u Helppesu v roce 2009 a ke všem našim akčním zábavám – myslivecké kynologii (pod vedením chovatelů Áji, dále myslivců ze spolku Tři jedle, kde jsem členem), výletům, túrám a aportům v různých terénech, jsem se rozhodla pravidelně dobrovolně a nezištně docházet do dětského domova, pár víkendů jsme strávily v terapeutické komunitě závislých dětí a mladých lidí, dál jsme chodily do Centra sociální péče (denního i celoročního), navštěvovaly postižené děti v jejich domácím prostředí a další klienty v domově důchodců.

 

Iveta Panýrková

Foto: archiv Kateřiny Fričové

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...



-->