Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Vysoké pokuty pro pejskaře problém ztracených psů neřeší!

Také patříte k těm, kteří stále ještě tápou, jak svého očipovaného psa zaregistrovat nebo co se stane, když ho půjdou nechat takto označit až nyní? A víte, že čipování je sice povinné, ale následná registrace nikoliv? Třeba vám následující řádky pomohou se v tom alespoň trochu vyznat…


Vysoké pokuty pro pejskaře problém ztracených psů neřeší!
red. 9.2.2020 9853x Právo a legislativa

Až padesátitisícová pokuta hrozí od poloviny letošního ledna majitelům, kteří nenechali očipovat svého psa. Ne vždy je ale čip zárukou toho, že se majitele ztraceného psa podaří najít. Mezi lidmi se navíc šíří řada nejasností a dezinformací ohledně povinností a sankcí spojených s čipováním psů.

Podle Státní veterinární správy musí být označeni čipem všichni psi starší tří měsíců. Maximální sankcí, kterou lze za nesplnění této povinnosti uložit, je částka padesát tisíc korun. Stejná pokuta hrozí také lidem, kteří neoznačená štěňata prodávají.

„Zavedení povinného označení všech psů by mělo do budoucna především usnadnit jejich identifikaci, a tím také zefektivnit monitoring chovů a kontrolu dodržování stanovených předpisů chovateli. Komplikovaná identifikace psů mimo jiné často znesnadňuje veterinárním inspektorům postihování problematických chovů velkého množství zvířat, takzvaných množíren,“ říká mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Útulky si od povinného označování psů slibují, že se výrazně zvýší šance na brzké vrácení ztraceného psa majiteli. „Zvířata tak nebudou muset trávit určitý čas, byť třeba jen jednu noc, v jim neznámém prostředí. Samozřejmě je zapotřebí, aby majitel čip zaregistroval v některém z dostupných registrů a vyplnil kontaktní údaje,“ zdůrazňuje vedoucí útulku městské policie Brno Jaroslav Bohanes.

Čipování povinné, registrace dobrovolná

Právě tady ale pro řadu pejskařů nastává problém. Kromě toho, že zákon o čipování současně nenařizuje čip zaregistrovat, řada lidí v registrech tápe. „Národní registr čipovaných psů se chystá, nicméně v současnosti žádná jednotná národní databáze neexistuje. Spoustě chovatelů není jasné, na co čipování tedy vlastně slouží,“ upozorňuje například veterinář Martin Grym.

S dohledáním majitele, byť čipovaného psa, tak podle něj často nemohou pomoci ani veterináři. „Kromě databáze vedené u Komory veterinárních lékařů ČR nemá veterinář jako oznamovatel nálezu psa bez majitele ani možnost zjišťovat v soukromých registrech, komu pes patří. Navíc v důsledku více různých registrů není jasné, na který registr se vlastně obrátit,“ myslí si Grym.

Ministerstvo zemědělství připravuje spuštění povinného centrálního registru za dva roky. „V současné době u nás ale existuje kolem desítky více či méně funkčních registrů, do kterých mohou majitelé své psy zaregistrovat. Některé poskytují tuto službu zdarma, jiné jsou placené,“ popisuje Jakub Zajíček, zakladatel aplikace Animal Breath, která se vyhledáváním v registrech zabývá.

Podle Zajíčka stačí mít zvíře zaregistrované pouze v jednom z registrů a pomocí neplacené aplikace může odchytová služba či jiní nálezci po zadání čísla čipu majitele ztraceného zvířete najít. Přestože však aplikace dokáže vyhledávat napříč všemi registry, podstatné je zaregistrovat zvíře alespoň do jednoho z nich. „Majitelé psů často mylně předpokládají, že za ně registraci čipu vyřizuje veterinář. Ten ale zvíře zapisuje jen do vlastní kartotéky a samotná registrace čipu zůstává na majiteli,“ upozorňuje Zajíček.

Pokuta padesát tisíc?

Přestože čipovací povinnost platí od začátku letošního roku, ne všichni psi podle Státní veterinární správy už čip mají. Majitelé, kteří termín propásli, se nemusejí bát nechat očipovat svého psa u veterináře až nyní. Padesátitisícové pokuty totiž primárně cílí právě na provozovatele množíren. Sami veterináři navíc pokuty neudělují.

Ani tak se ovšem čipování nevyplatí odkládat, i pokud majitelé psa plánují pravidelnou návštěvu veterináře až v průběhu roku či napřesrok. „Podle novely je nyní očkování psa proti vzteklině platné pouze, pokud je pes označen mikročipem, případně označen čitelným tetováním provedeným před 3. červencem 2011. Tuto proceduru tedy není možné odkládat až do dalšího přeočkování,“ upozorňuje Vorlíček.

 

 

Kontakt

Anna Fajkusová
PR & Media Manager

www.lesensky.cz

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...



-->