- MERCH eCanis
podpořte naší činnostJedna z cest, jak můžete naši práci podpořit a něco hezkého si u toho pořídit, je zakoupení našeho MERCHE. Moc děkujeme za vaše objednávky.
- Vybavení
pro psyZajímavá nabídka běžných i profesionálních kynologických potřeb od českých výrobců.
- Tiskoviny
kalendáře, knihy, ...Polygrafické materiály s kynologickou tématikou. Vzdělání není nikdy dost.
- Krmení
maso, pamlsky, ...Kvalitní krmiva, pamlsky či jiné doplňky od předních českých výrobců, které pečlivě vybíráme.
Partnerský eshop:Základy anatomie psa – 4. díl
Orientujete se správně a anatomii chrupu psa? Víte například, kolik zubů má plnochrupý dospělý jedinec a kolik naopak štěně? Poznáte správný skus u svého plemene a rozlišíte třeba předkus od podkusu? Pokud v čemkoliv, co se týče chrupu, malinko tápete, jasno vám v tom určitě udělá tento článek.
Velký význam ve výživě i z pohledu pracovního využití psa má jeho chrup . Tímto termínem je nazýván soubor zubů jednotlivého zvířete. Jeho hodnocení je nedílnou součástí posouzení exteriéru. Utváření a vzájemné postavení čelistí a síla zubů také z části určují obrys hlavy, který je u jednotlivých plemen značně odlišný.
Co bychom měli vědět…
Na jednotlivém zubu můžeme zhruba rozeznat tři části. Ta část, která vyčnívá z dásně se nazývá korunka, část skrytá v dásni kořen a přechod mezi kořenem a korunkou krček. Zub psa je složeýn ze tří vrstev – skloviny, zuboviny a tmeloviny. Zubovina je velmi tvrdá hmota nažloutlé barvy. Chová v sobě dutinu, ve které je měkká zubní dřeň bohatá na nervy a cévy. Sklovina je nejtvrdší složkou zubů a povléká zubovinu korunky. Je bílé barvy, u mladého psa mívá až modravý nádech. Žlutavá tmelovina povléká zubovinu kořene a krčku.
Podle tvaru a umístění rozeznáváme u psa tyto zuby:
a) řezáky - (dentes incisivi) značené I1 - I3 - jsou uloženy v kostech mezičelistních v horní i dolní čelisti vždy po šesti. Řezáky, které stojí uprostřed vedle sebe označujeme jako klíšťky (I1 ),dále následují střeďáky (I2) a krajáky (I3). Řezáky horní čelisti jsou větší než řezáky čelisti spodní. V praxi to znamená, že v ose proti sobě jsou postaveny pouze klíšťky.
b) špičáky - (dentes canini) značené C - jsou nejdelšími zuby psa, s hlubokým a dlouhým kořenem. Po stranách jsou mírně sploštělé, jinak mají kuželovitý tvar.
c) zuby třenové (premoláry) - (dentes praemolares) značené P1 - P4 - následují za špičáky a také od nich se počítají (první premolár za špičákem - P1 atd.). Mezi premoláry jsou u dlouholebých plemen pravidelné mezery. U krátkolebých jsou tyto zuby těsně vedle sebe, někdy i šikmo postavené. V horní i spodní čelisti je vždy stejný počet premolárů, na každé straně čtyři.
d) stoličky (moláry) - (dentes molares) značené M1 - M3 - navazují na premoláry. Moláry jsou postaveny těsně vedle sebe a jejich počet je rozdílný v horní a dolní čelisti. V horní čelisti jsou na každé straně moláry dva, ve spodní tři. Setkáváme se s pojmem „trhákový komplex“. Jedná se o poslední premolár v horní čelisti (P4) a první molár (M1) v čelisti spodní. Jsou to nejmohutnější zuby psa a jsou uzpůsobeny k trhání potravy.
V ideálním případě jsou zuby pravidelně rozděleny v horní i spodní čelisti!
Jak se vyznat v zubním vzorci psa?
V ideálním případě jsou zuby pravidelně rozděleny v horní i spodní čelisti. Celý chrup tak lze rozdělit na čtyři části . Na tom jsou postaveny tak zvané zubní vzorce, kterými se vyjadřují počty zubů u jednotlivých zvířat. Jedná se vlastně o zlomek, který má v čitateli uveden počet zubů v polovině horní čelisti a ve jmenovateli počet zubů v polovině čelisti spodní.
vzorec trvalého chrupu psa
3I 1C 4P 2M
---------------------- x 2 = 42
3I 1C 4P 3M
Mléčný chrup a výměna zubů
Štěňata se rodí bezzubá. Prořezávání mléčného chrupu začíná mezi třetím a pátým týdnem. Jsou ale plemena, u kterých může tento proces začít i skončit daleko později. Jako první rostou většinou špičáky, následují řezáky a premoláry. Vzorec mléčného chrupu psa je stejný pro spodní i horní čelist = 3I 1C 3P. V mléčném chrupu nejsou vůbec zastoupeny moláry a nebývají, mimo výjimečných případů ani první premoláry (P1). Výměna mléčných zubů za trvalé začíná v polovině čtvrtého až začátkem pátého měsíce. Jako první vypadávají řezáky, pak zuby třenové a špičáky. Postupně dorůstají moláry. Literatura uvádí, že výměna chrupu je ukončena okolo sedmého měsíce. Z praxe je známo, že velká plemena ukončují výměnu dříve, malá později. U některých plemen se můžeme setkat s tím, že poslední moláry (M3) dorůstají až v jednom roce věku psa. Výměna zubů je značně ovlivněna kvalitou výživy.
Výměna mléčných zubů za trvalé začíná v polovině čtvrtého až začátkem pátého měsíce. Jako první vypadávají řezáky, pak zuby třenové a špičáky. Postupně dorůstají moláry.
Požadavek na skus určuje standard
Většina standardů plemen psů přesně formuluje požadavek na skus a jeho vady bývají z hlediska hodnocení exteriéru vadami závažnými. Není se čemu divit, protože právě tato oblast má velký význam pro tvar mordy. Skusem je v podstatě míněno vzájemné postavení horní a spodní čelisti. Určujícím faktorem pak je postavení řezáků obou čelistí. Rozeznáváme pět základních typů skusu: skus nůžkový, klešťový, předkus, podkus a skus nepravidelný. Další někdy uváděné varianty (volné a těsné nůžky atd.) jen blíže specifikují, jak některý ze základních typů skusu při detailním hodnocení vypadá.
a) skus nůžkový – je nejčastěji požadovaným typem skusu. Hroty a vnější část řezáků spodních se při nůžkovém skusu dotýkají zadní jazykové části řezáků horních.
b) skus klešťový – hrany řezáků spodní čelisti přímo navazují na hrany řezáků čelisti horní.
c) podkus – spodní řezáky směřují k hornímu patru a nedotýkají se ani svými hroty zadní jazykové strany řezáků horních.
d) předkus – horní řezáky se dotýkají zadní, jazykové části řezáků spodních, při velkém předkusu se řezáky nedotýkají vůbec a spodní čelist je výrazně delší než čelist horní.
e) nepravidelný skus – tento termín by se měl používat v případě, kdy nelze skus jednoznačně zařadit pod některou z výše uvedených formulací. V některých případech se také místo nepravidelný skus používá termín „skus kulisový“.
Příště se budeme věnovat močové soustavě, pohlavnímu ústrojí a nervové soustavě.
Bc. Vladimíra Tichá
Foto: Pixabay
Zdroj: www.cmku.cz
Doporučujeme z našeho e-shopuMERCH eCanisNovinkaKrásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.
ZB000796od 6 650 KčMERCH eCanisNovinkaPlastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.
SklademZB00050559 KčNovinkaKřupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.
ZB000462od 22 KčNovinkaVhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv.
ZB000458od 21 KčNovinkaDietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.
ZB000453od 26 KčNovinkaObojek SOFTYVyberte barvuOdolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.
ZB000096od 0 KčKvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.
ZB000299od 539 KčKam dál ...Z poradny ČMKU – 5. díl
Víte, co dělat když máte podezření, že v průkazu původu má váš pes uvedené jiné ...
Z poradny ČMKUChovatelská poradna – Jak dlouho se čistí fena po porodu?
Pokud pravidelně čtete naše poradny, jistě dobře víte, že velmi často rozebíráme ...
Chovatelská poradna
Podobné článkyCelkem 70 článků na téma: Bc. Vladimíra Tichápředchozí článek
Chovatelská poradna – Proč se krytí nepovedlo?další článek
Z poradny ČMKU – 13. díl
▲ - Vybavení